Cihlová podlaha: pro a proti

Cihly jsou jedním z nejrozšířenějších stavebních prvků a materiálů na světě. Je možné je použít na téměř každý povrch v budově, od akcentů až po samotnou stavbu, přičemž skýtá širokou škálu možností dekorativního využití. Při použití jako podlahová krytina čelí cihly zvláštním nárokům, které zvládají s různým stupněm úspěšnosti. Pokud však dostávají správnou péči, je možné je použít na téměř jakémkoli místě, kde vydrží celá desetiletí.

 

Výhody instalace cihlové podlahy

Náklady: cihlová podlahová krytina mívá podobu dlažebních kamenů, které jsou tenčí než běžné cihly používané na stěny a další části stavby. Liší se v ceně, která závisí na specifickém typu, který si zvolíte. Někdy je možné sehnat materiál výhodně ve výprodejích. Pamatujte na to, že cena platí za m², nikoli za kus.

Trvanlivost: materiál je velmi ekonomický v tom, že může vydržet, oproti jiným materiálům – jako například vinyl, doslova po celá desetiletí, když se provádí správná údržba. Cihly jsou mimořádně tvrdé, trvanlivé a odolné vůči poškození nárazem, takže předejdete nákladům a nepořádku, které jsou spojeny s častým strháváním a výměnou podlahové krytiny.

Charakter: přestože je cihlová podlahová krytina velmi pevná a trvanlivá, nezůstane dlouhodobě neměnná, ale mírně se bude během času a používání opotřebovávat; tím materiál získá měkký zvětralý vzhled, který je vždy jedinečný. Některým lidem se tento vizuální aspekt líbí, jiným ne, což je záležitost osobního vkusu. Odolnost vůči ohni: cihly narozdíl od dřevěných podlah nehoří, takže pokud dojde k požáru, ten se nebude tak snadno šířit v místnostech, kde je cihlová podlaha. Cihly jsou také odolné vůči ožehnutí a popálení, když na ně spadne velmi horký předmět.

Materiály: především hlína, jílovitá břidlice a kaolin, což jsou přírodní materiály.

 

Ekologické výhody

Recyklovatelnost: cihly ze zbořených budov je možné znovu použít na podlahovou krytinu.

Údržba: díky tvrdému povrchu se velmi snadno čistí od nečistot včetně vytírání rozlitých tekutin; zároveň může přirozeně jednolité zbarvení zamaskovat menší nedokonalosti či skvrny, které se během času objeví.Jak udržovat cihlovou podlahu se můžete poradit například na webu www.forumpodlah.cz.

Estetické výhody

Design: cihlové podlahy působí teplým, útulným a vstřícným dojmem, za což především vděčí faktu, že se jedná o velmi běžný přirozeně působící materiál. Cihly se na stavby používají celá staletí, ne-li tisíciletí, a jsou alternativou ke kameni. Mají mnoho výhod v podobě osobitosti a trvanlivosti, přičemž si uchovávají svůj vstřícný dojem.

Možnosti: existuje mnoho možností designu cihlové podlahy. Materiál samotný se vyrábí v různých rozměrech a tvarech, a může být také obarvený či natřený řadou barev. Jednotlivé kusy pak můžete poskládat do originálních vzorů, včetně poměrně složitých.

Textura: v přirozeném stavu mají cihly drsný povrch, který si uchovává tření dokonce i za mokra. Pokud však byl nanesen voskový nátěr (impregnace), materiál většinu z těchto vlastností ztratí.

Teplo: na rozdíl od kamene, který bývá v zimě velmi studený, mají cihly tendenci si uchovávat stálou mírnou teplotu. To je možné kombinovat se systémem topení pod podlahou, takže podlaha bude přímo vyzařovat teplo.

 

Nevýhody cihlové podlahy

Tvrdost: přestože je materiál díky své tvrdosti velmi trvanlivý, působí také trochu nepohodlně, což platí především, pokud na podlaze dlouho stojíte. Také si nemusíte dělat obavy z rozbití spadlých předmětů.

Hmotnost: cihlové dlažební kameny jsou velmi těžké, takže se obvykle mohou instalovat pouze v přízemí.

Výměna: materiál může vydržet roky i desetiletí, ale jednou bude potřeba cihly odstranit a nahradit něčím jiným. To je však práce spojená se spoustou nepořádku a vyžadující mnoho času i peněz, při níž musíte doslova rozbít povrch cihlové dlažby a jednotlivé kusy vydlabat z lůžka, kde jsou přilepeny.

Zvětrávání: zatímco některým lidem se vzhled zvětralých cihel líbí, jiní ho odmítají s tím, že povrch vypadá staře a rozbitý; to je však věc osobního názoru.

Vliv vody: přestože cihly působí jako velmi tvrdé a pevné, ve skutečnosti se jedná o velmi porézní materiál. Pokud se na neošetřený povrch rozlije tekutina, ta se vsákne do cihel, což v budoucnu povede k vzniku skvrn a plísní. Kvůli tomu je potřeba cihlové podlahy pravidelně ošetřovat chemickou látkou, která na povrchu vytváří neviditelnou bariéru.

 

Ekologická stránka

Přeprava: cihly jsou těžký materiál a vyžadují velké množství paliva pro dopravu na větší i menší vzdálenost.

Materiály: přestože jsou suroviny použité na výrobu cihel přírodní, je nutné je těžit ze země. Mnoho lidí přitom zajímá škodlivost těžby pro životní prostředí.

Spotřebované teplo: proces výroby cihel vyžaduje zahřátí základních surovin na velmi vysokou teplotu. To samozřejmě znamená spotřebu velkého množství paliva a výsledek v podobě vzniku velkého množství plynného CO².

Pojiva: typ pojiva (např. malta), který se používá na připevnění materiálu k podkladu, může také představovat zádrhel; některá pojiva na cihly mohou uvolňovat těkavé látky (VOC) nebo škodlivé toxiny, které mohou negativně ovlivnit kvalitu vzduchu v místnosti. Tomu se vyhnete tím, že si zjistíte možnosti a vyberete si pojivo, které je bezpečné a ekologické.

Sex Cam

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *