Jaké technologie v domácnosti mohou zajistit ohřev teplé užitkové vody (TUV)?

Bez teplé vody si drtivá většina českých domácností ani nedovede představit, jak by domácnost fungovala. Něco jiného je to na chatách a chalupách, kam si od běžného života jezdíme odpočinout, ale v rodinných domech je zajištění teplé užitkové vody standardním a nepostradatelným vybavením. Bez teplé vody by bylo složité sprchování a koupání, mytí nádobí a mnoho dalších běžných činností. K zajištění TUV je možné v současnosti využít v rodinných domech hned několik systémů. 3 základní si nyní představíme.

 

Bojler, průtokový ohřívač a tepelné čerpadlo

V tomto článku se budeme detailně věnovat třem technologiím, které slouží pro zajištění TUV v domácnostech nejčastěji. Jedná se o bojlery, průtokové ohřívače a tepelná čerpadla. U tepelných čerpadel si blíže popíšeme tepelná čerpadla Daikin Altherma, jeden z nejvyužívanějších druhů současnosti.


Začneme s bojlery

Bojler je odborně nazýván zásobníkový ohřívač TUV. Slouží k nahřátí určitého množství vody, kterou bude mít v zásobníku a bude už udržovat její teplotu. Pokud využíváte velké množství teplé vody a intenzivně, je zásobníkový ohřívač tím pravým druhem. Vodu totiž dokáže ohřát levněji. Problém ale přichází v momentě, kdy vodu využíváte málo. To ohřívače zbytečně udržují ohřátou vodu, kterou nevyužijete.

 

Co průtokové ohřívače?

Průtokové ohřívače ohřejí jen takové množství vody, které potřebujete k okamžité spotřebě. Aktivují se vlastně otevřením kohoutku s teplou vodou a s jeho zavřením se vypnou. Okamžitá spotřeba energií na ohřev je vyšší, ale neohříváte zbytečně velké množství vody. Teplá užitková voda ohřátá v průtokových ohřívačích je dražší, ale využijete ji do poslední kapky.

 

Tepelná čerpadla, jako moderní způsob

Tepelná čerpadla jsou pro ohřev TUV produktem, který splňuje i ta nejpřísnější kritéria současného stavebnictví. Pro ohřev vody využívají energii ze země, vody nebo vzduchu. Tuto energii dokáží zvýšit a s její pomocí ohřát vodu. Původně byly tepelná čerpadla určená pro soustavy ohřevu domácností, ale s tím, jak se rozvíjejí technologie výroby, dokáží zajistit také ohřev TUV. Nutno dodat, že toto dokáží jen tepelná čerpadla předních světových značek, jako například Daikin Altrerma.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *