Stavba domu svépomocí nebo na klíč?

Cesta k vysněnému rodinnému domu je dlouhá a plná překážek. Začíná to výběrem a koupí pozemku, vypracováním návrhu, sháněním nejrůznějších povolení a dokumentů, až pak přichází na řadu celková výstavba. Zde dochází na rozhodnutí, zda si stavbu postavit svépomocí za asistence rodinných příslušníků a řemeslníků, nebo zvolit cestu jednoduší a nechat si dům postavit na „klíč“. Jaké jsou výhody a nevýhody obou možností a co je potřeba ohlídat, vám prozradí následující článek.

Nový rodinný domů

Bydlet v rodinném domě se zahradou a garáží jen sen mnoha lidí. Při rozhodování, jakým způsobem dům získat je hned několik.

 • koupí postaveného domu
 • rekonstrukcí starého domu
 • výstavba domu svépomocí
 • výstavba domu na „klíč“

Postavený dům

Co se týče koupě starého domu, je to ten nejrychlejší a nejjednodušší způsob. Stačí si vybrat ten pravý, zaplatit požadovanou částku a nastěhovat se. Nevýhoda spočívá v provedení a architektuře domu, se kterou se toho už moc dělat nedá. Další alternativou je rekonstrukce již postaveného domu, tak se dají změnit určité dispozice domu, ale se základní architekturou toho moc vymyslet nejde.

Výstavba svépomocí

V České republice se výstavba rodinných domů vždy realizovala za pomoci celé rodiny a známých. Vlastně to ani jinak nešlo. Základním faktorem, který rozhoduje o stavbě svépomocí je cena. Ta je poměrně výrazně nižší, než je tomu u stavebních firem nabízejících stavbu domů na klíč. Když je řeč o financích, v případě stavby svépomocí je možnost stavbu kdykoliv postavit v případě, že by došly.

Důležité je být připravený, že taková výstavba bude trvat poměrně dlouho a bude stát spoustu času, trpělivosti a fyzických sil. Materiál bude mít vyšší daň, jelikož ho bude kupovat fyzická osoba. Celková stavbu bude potřebovat odborníka, díky kterému se získá stavební povolení, a který za ní bude po celou dobu výstavby zodpovídat.

Papírování

Administrace se sama nezařídí, je tak potřeba se připravit na zařizování potřebných projektových dokumentů, technickou zprávu, výkres situace s návazností na okolí, napojení na sítě, stavební výkresy, projekt vytápění, projekt na vodu a kanalizaci nebo projekt elektroinstalace. V případě, že nebudou dodrženy všechny vyhlášky a ustanovení zákony hrozí vysoké pokuty. Pokuta za stavbu bez stavebního povolení nebo územního rozhodnutí může sahat až k 500 000 Kč.

Výhody

 • nižší cena
 • možnost přerušení stavby
 • znalost kvality materiálu

Nevýhody

 • dlouhá výstavba domu
 • velká fyzická i psychická námaha
 • žádná garance záruky na celou stavbu

Výstavba domu na „klíč“

Hlavní výhodou stavby domu na klíč je rychlá a nenáročná výstavba pro investora. Objednáním si domu na klíč existuje několik variantu, jak si zvolit design domu. Na výběr je z firemního katalogu, kde se vybere konkrétní model domu nebo výstavba podle vlastního projektu od architekta, kterého se firma bude striktně držet.

Pozor na smlouvu

Pří výběru firmy není dobré nic uspěchat. Vyplatí se si přečíst všechny reference na firmu, prohlédnout si její domu, promluvit si s bývalými klienty. Rozhodující by mělo být i jednání zástupců firmy. Nejdůležitější je pak důkladné prostudování smlouvy o provedení díla. Je potřeba, aby obsahovala vše, na čem se investor s firmou domluvili. Předejde se tak případným nedorozuměním nebo očekáváním, které nebudou naplněna.

Záruky

Kvalitní firmy by měla na dům poskytovat určité garanční záruky, na celkovou stavbu to většinou bývá od 36 do 48 měsíců někdy i na delší dobu. U statiky domů to může být 35 až 40 let. Pozor, důležité si ohlídat kvalitu a výrobce nabízených materiálů nebo produktů. Některé firmy nabízejí v katalozích produkty kvalitnější, než které jsou pak napsané ve smlouvě. Vždy se vyplatí si zaplati nezávislý stavební dozor, který bude na celou výstavbu dohlížet.

Výhody

 • ušetření času, fyzických i psychických sil
 • několikaleté záruky na celou stavbu
 • rychlost výstavby

Nevýhody

 • vyšší cena
 • potřeba mít celý obnos peněz na výstavbu
 • hrozba výběru nekvalitních materiálů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *