Zamilujte si všechny tváře bytového textilu!

Doba jde neustále dopředu, ale některé věci se zkrátka nemění. Stále například platí, že se ve svém bytě chceme cítit příjemně a útulně, což nám umožní odpočinout si od každodenních starostí a stresu. Žádanou domáckou atmosféru tvoří zejména nejrůznější doplňky a předměty z textilu, který na naše oči i mysl působí hřejivým a pohodovým dojmem.

Návrháři nadšení do minimalistického stylu nebo dokonce brutalismu obvykle tvrdí, že bytový textil do moderního bydlení nepatří. Drží se v něm prach, musí se čistit a vůbec je ve všech ohledech nepraktický. To ale naštěstí už dávno není pravda. Použití moderních materiálů s sebou přináší řadu výhod. Bělení a věšení záclon už proto nemusíte věnovat celé odpoledne a vyčištění polštářů na gauči stihnete během odpolední kávy. Stačí si jen umět dobře vybrat.

 

Stále si myslíte, že se záclona a svíčka nesnesou?

Záclony hořící plamenem jsou pro mnoho z nás obávaným strašákem z dětství. A tuto noční můru si s sebou neseme i dál a všemu, co by se mohlo v průvanu jen trochu pohnout se jednoduše vyhýbáme. Naše okna pak oblékáme jen do praktických ale neosobních žaluzií a místo závěsů kupujeme zatemňovací fólie nebo v tom lepším případě rolety.

Přitom stačí málo. Dětské oblečení již běžně kupujeme v nehořlavé úpravě (keep away from fire), tak proč totéž nevyžadujeme i od našeho bytového textilu? Zvláště u záclon ten rozdíl téměř nepoznáte. Na pohled jsou stále stejně příjemné, pro běžný provoz domácnosti však mnohem bezpečnější.

Bytový textil je radost vybírat, pokud ovšem nemáte doma kuřáka. Nelibý zápach a žloutnoucí látka od nákupu záclon brzy odradí i tu nejromantičtěji založenou hospodyňku. Ale slyšeli jste už o záclonách typu „Air?“ Ty v sobě ukrývají tenká vlákna kovových oxidů, které jsou proti vlivu kouření nejenom odolné, ale navíc ze vzduchu účinně odstraňují škodlivé látky jako nikotin nebo formaldehyd. A prát je můžete běžně v pračce.

 

Vybírejte závěsy podle účelu

Závěsy mají za úkol plnit zároveň dekorativní i praktickou funkci. Jestliže chcete tento svérázný bytový doplněk použít spíše jako dekoraci, vsaďte na moderní organzu dostupnou v široké barevné paletě včetně pastelových odstínů s vysokým leskem nebo na bavlněný kartoun, který mohou zdobit i nejrůznější potisky, a to i ve fotokvalitě.

Pokud od svých závěsů očekáváte spíše odstínění venkovního světla i hluku, musíte sáhnout po těžších materiálech. Zvláště v ložnici oceníte hotové zatemňovací závěsy, které dovnitř nepropustí světlo v ulice ani v pravé poledne, což se třeba při spánku po náročné noční směně může opravdu hodit.

Nabídka závěsů v obchodech je velmi pestrá, což nám ale paradoxně nesmírně ztěžuje samotný výběr. Jak se z tolika možností rozhodnout jen pro jednu? Dobrým tipem jsou vzorky látky, které si odnesete domů a na místě podle zvoleného osvětlení a dalších kritérií vyberte ty nejvhodnější do moderního interiéru. Často se stává, že původně zavrhovaná možnost se po zvážení všech okolností stane jasným favoritem.

 

Koberce se prý pro alergiky nehodí: podléháte tomuto mýtu i vy?

Úbytek textilu v našich domácnostech souvisí i s nárůstem alergií v běžné populaci. Zvláště koberce byly takřka démonizovány a doporučovány k okamžitému odstranění. O těch s vysokým vlasem to platí stále, ale nízké a snadno čistitelné koberce dokáží naopak pohltit až 40 % prachu a dalších alergenů, které by se jinak volně pohybovaly ve vzduchu a zhoršovaly tak projevy astmatu nebo alergie.

Domácnost vybavená výhradně plovoucími podlahami ale může mít zpočátku trochu problém, protože kupříkladu kolečkové židle nebo přenosné stolky a komody mohou mít s pohybem po novém povrchu problém. Doplňky pro podlahové krytiny v eshopu Möbelix.cz si se všemi nepříjemnostmi hravě poradí. Kompletní výměny veškerého nábytku se proto určitě bát nemusíte.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *