Jaká pojištění musí mít každý majitel domu nebo bytu?

Všichni víme, že pojištění je velmi užitečná věc. I přesto, že ho hodně lidí nechce platit, při živelné katastrofě nebo vykradení se vám rozhodně vyplatí. Existují různé druhy pojištění. Vybírat musíte podle toho, jakou máte nemovitost a zda v ní žijete nebo ne. Poradíme vám, jaké pojištění uzavřít, jestli máte vlastní byt či dům, anebo zda jste v pronájmu.

Jsem majitel bytu nebo domu a žiji v něm

Tohle je nejčastější situace, ve které budete hledat dobré zabezpečení svého majetku. A také případ, ve kterém můžete využít nejvíce druhů pojištění. Ve chvíli, kdy ve svém domově žijete a zároveň ho vlastníte, byste se měli pořádně chránit. Uzavřít můžete pojištění:

  • odpovědnosti,
  • domácnosti,
  • nemovitosti.

Každé z nich má jiný účel. Pojištění nemovitosti chrání samotnou stavbu. Pojištění domácnosti vám ochrání majetek, který máte u sebe doma. A nakonec pojištění odpovědnosti je tzv. pojistka na blbost. Kdybyste vytopili sousedy, budete finančně v bezpečí.

Pronajímám vlastní byt nebo dům

V tomto případě můžete vynechat majetek a zřídit další dva druhy. Majetek by si měl pojistit váš nájemník, ale to je pouze na jeho uvážení. V každém případě byste se měli chránit před přírodními vlivy, požár, vandalismus, náraz dopravního prostředku apod. Pamatujte, že budete mít chráněné vnitřní i vnější prvky domu, takže se nemusíte obávat ani zlodějů.

Žiju v pronajatém bytě nebo domě

V pronájmu si musíte chránit hlavně majetek, se kterým do domova přicházíte. O všechno ostatní by se měl postarat majitel nemovitosti. Jestli chcete mít jistotu, že vás nic nepřekvapí, můžete investovat také do pojištění odpovědnosti pro případ rozbití skel, vytopení sousedů apod. V každém případě byste měli chránit sebe i svůj majetek. Dávejte si vždy pozor na výši krytí pojistné události a položky, které máte ve smlouvě. Jakou pojistku máte nyní sjednanou nebo o ní uvažujete?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *