Co se dozvím z energetického štítku svítidla

Hledáte správný a přitom úsporný energetický zdroj do svého svítidla? Potom je energetický štítek svítidla přesně to, co byste měli sledovat.

Podle směrnice Evropské unie je povinně každé svítidlo označeno energetickým štítkem, který vás informuje o základních parametrech svítidla. Vy si tak podle štítku energetické náročnosti můžete například vybrat ten nejvhodnější světelný zdroj pro vaše svítidlo.

 

Energetickou náročnost poznáte podle barvy

Každé svítidlo je kompatibilní s určitým energetickým zdrojem a také energetickou třídou.

Rozlišujeme celkem 7 energetických tříd, které jsou rozlišeny barvou od zelené, nejnižší náročnost, až po barvu červenou, tedy nejvyšší energetická náročnost.

Nejúspornější energetickou třídu najdete pod označením A++, ale na trhu se v současné době takovéto světelné zdroje nevyskytují. Takže pokud sháníte úsporné zdroje, hledejte energetické zdroje třídy A+ mezi něž patří například zatím nejúčinnější LED žárovky.

Pod zelenou barvou najdete zdroje spadající do energetické třídy A. V této třídě naleznete průměrné LED žárovky, kompaktní zářivky a vysokotlakové výbojky.

Méně úsporné jsou už světelné zdroje energetické třídy B, označené žlutou barvou, kam řadíme méně účinné LED žárovky, některé kompaktní zářivky a nejúčinnější halogenové žárovky na malé napětí.

Světle oranžovou barvou je označena energetická třída C, do které spadají méně účinné halogenové žárovky na malé napětí.

Sytě oranžová barva označuje energetickou třídu D, kam spadají nejúčinnější halogenové žárovky na síťové napětí a nejúčinnější obyčejné žárovky.

A poslední nejméně úsporné jsou obyčejné žárovky v energetické třídě E, která je zaznačena červenou barvou.

 

Energetický štítek v praxi

Energetický štítek svítidlo alpha

Už víme, jaké energetické třídy najdeme, ale co dalšího nám energetický štítek může o svítidle říct?

  1. Výrobce, model
  2. Piktogram typu svítidla
  3. Nekompatibilní energetické třídy světelných zdrojů
  4. Kompatibilní energetické třídy světelných zdrojů
  5. Energetická třída světelného zdroje dodaného od výrobce svítidla
  6. Číslo nařízení

Je důležité nezapomínat na to, že energetický štítek svítidla označuje pouze účinnost světelných zdrojů vhodných pro svítidlo, neoznačuje účinnost svítidla.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *