Obývací pokoj může být moderní i s malým množstvím nábytku

Obývací pokoj není pouze místností, kde trávíme svůj volný čas, snažíme se relaxovat a nabírat nové síly. Mnohdy totiž také slouží jako reprezentace před hosty. Vybavení tohoto pokoje proto nenechte náhodě a věnujte mu zvýšenou pozornost, určitě si to takové místo zaslouží.

Že obývací pokoj je vizitkou domácnosti, si uvědomuje téměř každý. Někdy to však vede k tomu, že se lidé snaží místnost zařídit okázale, drahým a zbytečným nábytkem. Vynaložené úsilí (stejně jako vynaložené peníze) pak přijde nazmar. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. Opravdu není nutné, abyste své hosty ohromovali něčím, co ve výsledku ani nebude pěkné.

Dojem otevřeného prostoru je důležitý. Jak jej zachovat?

Vždy se proto snažte tento pokoj zařídit tak, aby byl otevřeným prostorem, nebyl v něm nadbytek nábytku a dalo se v něm dobře dýchat. Pokud totiž v pokoji bude nábytku příliš moc, bude působit jako skladiště či stísněně, což nebude mít dobrý vliv ani na vaši psychiku.

Veškerý nábytek vybírejte s citem, měl by spolu totiž navzájem ladit, a to nejen barevně, ale také materiálem a stylem. Jinak by se totiž mohlo stát, že z vašeho moderního pokoje bude pestrobarevný (ne)stylový pelmel.

Nevolte zbytečně velké sedací soupravy

Nejvýraznějším prvkem obývacích pokojů bývají moderní sedací soupravy. Při výběru myslete na to, jak velký máte pokoj. Určitě neplatí, že pokud se u vás jednou za půl roku sejde deset lidí, musí si všichni pohodlně sednout na pohovku či do křesel. Vhodnější je vybrat sedací soupravu, která nebude ve srovnání s pokojem příliš objemná, a v případě velké návštěvy je lepší do tohoto pokoje na chvíli přinést židle a křesla z ostatních pokojů.

Na konferenční stolek patří jen minimum věcí

To samé platí i pro konferenční stolky. Stačí totiž jeden malý, kam se vejdou skleničky s pitím, miska na chipsy, ovladač na televizi a třeba knížka. Pokud někdy potřebujete větší plochu, můžete si koupit sestavu tří různě velkých stolků, které do sebe lze zasunout.

Kam umístit sedací soupravu?

Pokud máte místnost čtvercového tvaru, nejefektivnějším řešením je rohová sedací souprava. I s klasickou rovnou sedačkou však můžete trochu zaimprovizovat a dodat svému pokoji na výjimečnosti – stačí sedací soupravu položit diagonálně a křesla postavit klidně až do poloviny pokoje. V případě velmi malé místnosti ale tento způsob raději nezkoušejte, mohlo by to nakonec působit spíše komicky.

Jestliže má váš pokoj obdélníkový tvar, potom sedací souprava patří ke kratší zdi. Pokud vám to prostory pokoje umožní, nedávejte veškerý nábytek přímo ke zdi, pokoj by pak vypadal příliš konzervativně.

Ani v případě pokoje ve tvaru písmene L se nemusíte bát žádných složitostí. Máte samozřejmě možnost takovou místnost rozdělit na dva pokoje (pokud je tedy dostatečně velká) – k tomu spíše než klasickou překližku použijte raději nějaký paraván či moderní stěnu. Atypického tvaru však můžete využít i jinak – podtrhnout jej. V takovém případě je vhodné, aby sedací souprava byla umístěna v dominantním rohu.

Velké obývací sestavy jsou dávno passé

Velmi výrazným prvkem každého obývací pokoje je i stěna. Při jejím výběru myslete na to, že méně je někdy více. Velké obývací sestavy známé z minulých dekád jsou nejen nepraktické, ale také mnohdy pokoj zmenšují – a to nejen opticky. V jednotlivých skříňkách se pak navíc hromadí spousta zbytečností a pokoj může působit stísněně či přeplácaně.

Kam s nimi?

Zvlášť do pokoje obdélníkového tvaru je vhodnější využití nižší a menší stěny, šikovné jsou také nejrůznější komody.

Obývací sestavu je nutné umísťovat podle jejího rozměru. Pokud je to možné, u obdélníkového tvaru pokoje ji postavte ke kratší zdi. Jestliže váš pokoj opravdu není ohromně velký, vyhněte se postavení skříní šikmo k rohům. Místnost by pak zbytečně ztrácela na prostornosti.

Vše dobře promyslete

Při zařizování obývacího pokoje si proto vyhraďte dostatek času na to, abyste vše mohli dostatečně promyslet. Rozhodně se to vyplatí.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *