Výběr kvalitního porcelánu pro příjemné stolování

Nejen při výjimečných příležitostech trávíme čas se svojí rodinou u společného jídla. Aby každá strávená chvíle byla co nejpříjemnější, kromě dobré nálady nám k tomu dopomůže i kvalitní jídelní servis. Porcelán patří mezi nejlepší materiály, co se týče kvality. Pokud doma žádný nemáte, tento článek Vám poradí, jak vybrat opravdu kvalitní porcelán, kterým ohromíte každého.

Kvalita porcelánu

Porcelán je nejlepším materiálem pro výrobu jídelních servisů. Díky své kvalitě jsou vhodné pro každé stolování. Na rozdíl od ostatních materiálů je obecně lehčí a tenčí, ale přitom je dostatečně pevný. Pokud chcete, aby Vám porcelán sloužil dlouho, doporučujeme nepořizovat nejlevnější jídelní soupravu, na kterou natrefíte. S opravdu kvalitním porcelánem se setkáte u tradičních výrobců, které působí v Karlovarském kraji.

Výroba porcelánu

Porcelán se vyrábí ze třech základních surovin – kaolinu, křemene a živce. Křemen dává porcelánu tvrdost, živec transparenci a průsvitnost a kaolin dodává porcelánu bělost. Z plastické hmoty se vytočí požadovaný tvar. Poté se jednotlivé výrobky suší.

Jak se pozná kvalitní porcelán?

Kvalitní porcelán se dá poznat při blízkém zkoumání. Kvalitu porcelánu lze rozeznat také podle barevného odstínu či pórovitosti servisu. Levný porcelán není tak bílý a lze v něm spatřit zvětšené póry, které na kvalitním porcelánu neuvidíte. Kvalitní porcelán však není pouze o vzhledu, ale také o jeho odolnosti a trvanlivosti.

Výběr porcelánu

Než začnete vybírat konkrétní jídelní porcelán do Vaší kuchyně, doporučujeme se zamyslet nad tím, jaký servis bude ke kuchyni ladit. Máte-li zařízenou kuchyni i jídelní kout tradičně, doporučujeme vybírat mezi klasickým porcelánem s jednoduchými a přírodními motivy. Naopak do moderních kuchyní zas zapadne nápaditý porcelán s rozmanitými barvami i tvary.

Tvar porcelánu

Na trhu narazíte převážně na kulatý, hranatý či asymetrický porcelán. Toužíte-i po klasice, rozhodně sáhněte po kulatém servisu. Modernější jídelní soupravy jsou v hranatém nebo čtvercovém tvaru. Jejich nevýhodou však je, že se mohou po čase okoukat. Asymetrický porcelán má většinou tvar vlny, více úhelníků či zkosených stran. Hodí se zejména pro ty, kteří touží po jídelní soupravě, která se od ostatních odlišuje.

Dekor porcelánu

Jídelní porcelán je vždy v klasické bílé barvě, která je často oživována různými dekory a vzory. U porcelánu se nejčastěji používají jednobarevné dekory, konkrétně černé, ale někdy i barevné.

Cibulákový porcelán

Typickou klasikou je cibulákový porcelán, který má v Čechách velice dlouhou tradici. Jedná se o velmi kvalitní český porcelán, který má cibulový dekor. Někdy se mu přezdívá také cibulák. Porcelán je vybaven daným motivem – květ astry na stonku s poupětem a pivoňky vinoucí se kolem bambusové tyče.

V dnešní době se vyrábí až 660 tvarů. Kromě jídelní soupravy seženete i hrnky v různých tvarech, kávové soupravy, čajové soupravy a mnoho dalšího.Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *