Které dřevostavby jsou ty nejlevnější? Rozhodně ne ty nejmenší!

Myslíte si, že nejlevnější dřevostavby jsou automaticky jen ty nejmenší? Mýlíte se! Ceny levných dřevostaveb se neodvíjí od užitné plochy, ani od šíře obvodových zdí. Rovnítko je někde zcela jinde.

 

Jak hledat mezi nabídkami levných dřevostaveb

Rozhodli jste se postavit levnou dřevostavbu a hledáte mezi nabídkami ty nejlevnější domy? Myslíte si, že levná pořizovací cena musí být automaticky odvozená od velikosti rodinného domu? Při stavbě levné dřevostavby se cena paradoxně neodvíjí od velikosti zastavěné plochy. Tímto článkem vám ušetříme mnoho času a životní energie. Rovnítko totiž mezi nejlevnější a nejmenší stavbou platí pouze v omezených případech, obvykle však vůbec.

 

Jak je to s cenou malých dřevostaveb

Myšlenka postavit si malý levný dům prolétla hlavou snad každému z nás. Přitom popírá všechna pravidla ekonomiky výstavby. U menšího domu bude pravděpodobně výsledná cena nižší, ale pokud si spočítáte cenu domu na užitnou plochu, nemůže nikdy vycházet levněji.

U velkých staveb se snadněji rozplynou celkové náklady spojené se samotnou výstavbou. Větším objemem pořízeného materiálu se firmy u dodavatelů dostanou na lepší ceny a celková práce a starosti se stavbou domu o větší/menší rozloze jsou ve finále úplně stejné.

Z hlediska okolností nemůžou být nejmenší dřevostavby nejlevnější. Nehledě na to, že čím je stavba menší, tím je poměr z její celkové ceny tvořen nejdražší místností. Tou je koupelna a následuje kuchyň.

 

Vyjde chatka levněji?

Plánujete výstavbu malé chatky o užitné ploště 25 metrů čtverečních? Pak si rozebereme tuto stavbu. Dům bude splňovat požadavky pro jednoho až dva obyvatele. Musí zde být automaticky koupelna, kuchyň, jídelna, ložnice, obývák. Pokud se rozhodnete žít v tak nezvykle malém domě, nebo se chystáte postavit si luxusní víkendovou chatku, musíte vědět, proč jste se tak rozhodli. Jde o to, že malý dům musí být přece nejlevnější.

 

Minimalismus versus kvalita bydlení

Jedním z hlavních motivů, proč postavit malý dům, je minimalistický směr investorů. Ten spočívá na základním principu. Upírat si komfort bydlení ve větším, na úkor úspory peněz. Když máte méně věcí, budete chtít, aby vydržely co nejdéle. Nebo aby měly nějakou citovou hodnotu. Tyto věci mohou mít přidanou hodnotu ve kvalitě materiálu. Vydrží mnohem déle, mohou být lépe propracované, funkční. V ideálním případě vše dohromady.

 

Čím menší dům, tím náročnější návrh

Abyste ve své malé dřevostavbě měli vše potřebné, musíte mít kvalitnější návrh. Čím je dům menší, tím je třeba promyslet každý detail. Ve výsledku cena roste právě kvůli zaplacení projektanta, potažmo architekta. Detailů k vyřešení má samozřejmě i velký dům, jen je všechno potřeba lépe promyslet. To je dalším kritériem, proč malé dřevostavby nemůžou být zákonitě nejlevnější.

Co k malým domům říct na závěr? Aspektů, které hrají ve výsledné částce prim, je celá řada. Než se tísnit v malé dřevostavbě, raději investujte nějakou tu korunu navíc a dopřejte sobě a svým blízkým svůj vlastní prostor k odpočinku, práci i místo, kde se budete všichni rádi setkávat a trávit volné chvíle. Nabízíme vám výstavbu levné dřevostavby na klíč, stačí si vybrat svůj dům snů!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *