Mami, já chci štěně! Pořízení mazlíčka si dobře rozmyslete.

Touha dětí po vlastním domácím mazlíčkovi je vrozená každému z nich. Pokud uvažujete nad pořízením nějakého zvířecího kamaráda do vaší rodiny, pečlivě si promyslete všechna pro a proti a výběr uzpůsobte vašim možnostem i životnímu stylu.

Každé zvíře je živý tvor a vyžaduje nejen lásku, ale také péči a dobré podmínky pro svůj život. Na děti má domácí mazlíček dobrý vliv, učí je zodpovědnosti i dodržování povinností a samozřejmě také správnému vztahu ke zvířatům a přírodě vůbec, i přesto bude část péče stále ležet na vás. Pokud už doma nemáte zverimex a vybíráte první zvířátko, mějte na paměti, že ne každé musí být vhodné právě pro vás.

 

Křečci, pískomilové, potkani, morčata

Jejich chov je nenáročný a pro mnoho dětí to byli jejich první zvířecí společníci. Dají se lehce ochočit, jejich kouzelná očička jako korálky vás okouzlí na první pohled a ani finanční náklady na pořízení nejsou nijak vysoké. Potřebujete klasickou klec pro hlodavce nebo skleněné terárium, krmení, hračky pro zabavení a správnou podestýlku. I přes malý vzrůst jsou to zvířata společenská, nestačí tedy jednou za den dát kousek mrkve, ale také si s nimi pohrát a starat se o jejich ubytování – čistit podestýlku vyměňovat vodu a poskytnout i možnost se proběhnout. Pokud se nebojíte myší, vyberte potkana – velmi rychle se ochočí i naučí různé kousky, je přítulný a sledování jeho dobrodružství bude bavit celou rodinu.

Králíci a zakrslí králíci

Oblíbení společníci pro svou velikost i povahu. Dají se ochočit, naučí se slyšet na jméno, jsou roztomilí a chlupatí. Ani při jejich pořízení si nemusíte připravovat tisícové částky, do základní výbavy je potřeba králičí klec a krmení pro králíky. Tato zvířata potřebují kontakt s člověkem, nejsou vhodná pro odložení v hale nebo chodbě a jen občasné návštěvě. Je potřeba pečovat i o jejich srst pravidelné vyčesávání je nutné zvlášť u dlouhosrstých plemen. S králíky můžete jezdit i na tréninky nebo závody oblíbeného sportu, králičího hopu, který můžou se svým miláčkem dělat i děti. Jedná se o skákání přes překážky jak do výšky, tak do dálky a společný vztah dítěte a zvířete je tak ještě více posílen, učí se spolupracovat a brát ohled nejen na sebe, ale i svého zvířecího společníka.

Želvy, hadi a plazi

Vypadají nenáročně, ale opak je pravdou. Tato terarijní zvířata nejsou vhodná pro začátečníky, vyžadují profesionální vybavení vytápěná terária na přesnou teplotu a mnoho dalších věcí, aby se cítila dobře, proto se nenechte zmást prvním dojmem. Bez skvělých znalostí a zajištění jejich potřeb může zvířátko spíše trpět, než být spokojené.

 

Kočky

Mazlíček, který má svou hlavu a je vhodný do bytu. Kočky se většinou rády mazlí a přítomnost člověka vyhledávají, přesto je ale jen málokdy naučíte přijít na zavolání, ačkoliv občas přiběhnou na známé „čičiči“. Co nemají na poslušnosti, dohánějí svou hravostí a hračka pro kočky se stane vaší každodenní výbavou, jejich hraní a chytání je totiž zábavné i pro lidi. Kočky jsou prostě své, jejich přítomnost má uklidňující vliv na děti i dospělé, ale dokážou dát dobře najevo, když se jim něco nelíbí. V bytě kočka potřebuje kromě svého pelechu a kvalitního jídla také škrabadla, abyste ochránili nábytek a vybavení bytu a kočka si mohla brousit drápky. Nezapomínejte na péči o její srst. Kočka je navíc velmi úplatné zvíře, určitě se neobejdete bez hromady pamlsků. Před pořízením kočky do bytu je vhodné myslet i na zasklení nebo zasíťování balkonu kvůli její bezpečnosti.

 

Psi

Každé dítě chce psa. Pes je skvělý společník a dokonalý kamarád i ochránce, ale přeci jen to není křeček a péče o něj je náročná. Pravidelné procházky, aktivní pohyb, pozornost i potřebný výcvik zaberou nějaký čas. Pes potřebuje ven v létě i v zimě, nemůžete se vymluvit, že venku prší, a tak nikam nejdete. Pokud i přesto zvažujete pejska, ideální dobou na pořízení štěněte je léto, venku je krásně, děti mají prázdniny a společné cvičení a výchova probíhají na čerstvém vzduchu. Myslete ale také na to, že v září začne škola. Budou děti ochotné vstát dřív a jít psa vyvenčit, nebo to bude na vás? Budete schopní zajistit psovi kvalitní a aktivní život, věnovat se mu a mít na něj dostatek času?

Kolik loužiček a rozkousaných bot denně zvládneme přežít? Všechny tyto otázky je potřeba zodpovědět ještě před pořízením psa. Můžete se jít podívat do nejbližšího útulku, mnoho z nich nabízí možnost venčení jejich svěřenců, a tak si trochu osahat procházky se psem. Mějte na mysli, že váš nový člen domácnosti nepotřebuje jen psí hračky a misku s vodou, ale jeho výbava by měla obsahovat i vodítko, různé druhy obojků – vedle obyčejného obojku se hodí také svítící obojek pro večerní procházky, míčky, psí pelíšek, kartáč nebo furminátor na péči o srst, kvalitní jídlo a také pamlsky a odměny pro výcvik. K nákladům je potřeba také připočítat pravidelnou veterinární péči, odčervení, očkování, úpravu drápů, preventivní kontroly a také věci, které může v bytě zničit. Zní to jako klasická Dášeňka, ale stejně jako v Dášence jsou psi roztomilí a milí kamarádi, kteří vám vaši péči vrátí 10x!

Domácí mazlíček určitě rozsvítí oči nejen dětem. Přináší s sebou kromě radosti ale také starosti a zodpovědnost, a to je před jeho pořízením potřeba vzít na zřetel. Když spolu zvládnete počáteční sžívání, jak pro vás, tak pro dítě bude zvířecí kamarád skvělým parťákem i důvěrníkem.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *