Mytí a čištění fasád

Fasáda rodinného nebo činžovního domu podléhá během času nánosu nečistot. Nečistoty mohou být různého charakteru ať již atmosférické nebo mechanické. Na fasády domů působí smog, trus ptáků, prach, saze, houby, lišejníky, mechy a různé plísně. Zkrátka je poměrně hodně faktorů, znečišťující fasádu domu a záleží na správci či majiteli budovy, jakým postupem se znečištění zbaví.

 

Čištění fasád svépomocí

Vyčistit fasádu vašeho domu můžete sami za použití několika různých postupů. Nejjednodušším způsobem je klasické mechanické očištění takzvaně na sucho pomocí smetáčku či vysavače.

Pokud se jedná o silnější nečistoty je možné použít mokrý způsob čištění fasád. Postačí vám k tomu voda s kartáčem. Je vhodné, aby se jednalo o vodu demineralizovanou, která dokáže na sebe navázat nečistoty na fasádě. Je také možné do vody přidat přípravek na mytí nádobí.

V případě, že navštěvujete prodejny pro kutily a hobby potřeby můžete se poohlédnout po přípravcích na čištění fasád. Nejen že mají čistící účinky, ale celkem efektivně odstraňují i plísně. Postup čištění je stejný jako již uvedený mokrý způsob.

Další možností, kterou máte je použití vysokotlakého čističe, případně čištění párou. Většinou takové zařízení jako běžný správce domu nevlastníte, je tak nutné ho zapůjčit. Náklady na čištění fasády tak stoupají a musíte se také seznámit s obsluhou takového zařízení.

Čištění fasády svépomocí je vhodné a možné spíše u menších rodinných domů. V případě patrových domů či dokonce bytových domů o několika podlažích většina majitelů využívá služeb specializované společnosti.

 

Čištění fasád specializovanou společností

Pokud není čištění fasády svépomocí možné, přichází na řadu využití společností, která se na toto specializují a provádějí takzvané výškové práce. Společností, které tuto službu nabízejí je poměrně hodně a tak je možné si jako zákazník vybírat. Každá společnost používá různé postupy a technologie. Někteří čistí fasády pomocí plošin, jiní například pomocí horolezecké techniky.

V případě kontaktování společnosti na čištění fasády je dobré se rovnou dohodnout také na kontrole a čištění okapových žlabů a svodů. Stává se totiž velice často, že znečištění fasády pochází z nemalé části právě od zanešených a dlouho nečištěných okapových žlabů. Společnost, která čištění provádí a má již nějakou praxi vám tento postup nejspíše přímo sama nabídne.

Samotným čištěním ovšem práce na fasádě končit nemusí. Fasádu vašeho domu můžete následně nechat ošetřit různými přípravky. Jednat se může o přípravky, které budou zabraňovat vzniku plísní, přípravky, které budou odpuzovat pavouky, přípravky proti grafity, proti houbám řasám a mechům.

Společnost provádějící práce na vaší fasádě si ve většině případů sama zajistí potřebná povolení například záborů místa (pokud jsou potřeba). Dále také zajistí označení místa kolem domu s informací o čištění fasády.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *