Úsporné bydlení za pomoci tepelného čerpadla

Tipnete si jaký je nejefektivnější, nejekonomičtější, nejtišší a nejoblíbenější způsob vytápění? Všechny tyto přívlastky se objevují v informacích o vytápění tepelnými čerpadly. Díky čemu si zasloužila tepelná čerpadla takové ohodnocení? Zkusme se na to společně podívat.

Základní fakta

Tepelná čerpadla se řadí mezi alternativní zdroje energie. Pro ty, kteří se s tepelnými čerpadly dosud nesetkaly, je třeba krátké představení. Čerpadla fungují na principu odnímání tepla z okolního prostředí (konkrétně z vody, vzduchu nebo země) a jeho následného převádění na vyšší teplotní hladinu.

 

Zkušenost

V zahraničí se tepelná čerpadla využívají již několik desítek let, dokonce jedno z prvních tepelných čerpadel vynalezl v roce 1921 Slovák A. Stodola. Toto čerpadlo prý topí dosud. Proč tedy i přes zahraniční popularitu u nás tepelná čerpadla nejsou běžným zdrojem vytápění? Příčinou je zřejmě jejich vysoká počáteční investice.

 

Proč jsou tedy tato čerpadla označovaná za nejekonomičtější a nejoblíbenější?

Díky dlouholetým zkušenostem je prokázáno, že se vám investice do 5let vrátí, neboť náklady na provoz čerpadla jsou minimální. Domy a byty, které jsou vytápěny tepelným čerpadlem mají navíc nárok na levnou elektřinu, tzv. ekotarif. To přináší další výrazné úspory.

Tepelné čerpadlo Mitsubishi Zubadan


Nejefektivnější vytápění

Čerpadla lze kromě na vytápění použít také pro ohřev užitkové teplé vody, vody do bazénu. Jako nejefektivnější typ bývají uváděna tepelná čerpadla vzduch voda, která jsou pro naše podmínky také nejvhodnější.

Výhodou čerpadla vzduch voda je kromě efektivity také jeho snadná instalace, nemusíte mít studnu ani provádět hlubinné vrty jako u zbývajících typů. Tepelná čerpadla vzduch voda navíc pracují v zimě i při velmi nízkých teplotách.

Například tepelné čerpadlo Zubadan, díky využití patentované technologie přímého vstřikování chladiva pod hlavu kompresoru, dosahuje spolehlivého výkonu až do venkovní teploty -15°C s možností výstupní teploty topné vody až 55°C bez nutnosti použití jakéhokoliv elektrického dohřevu.

 

Nejtišší způsob vytápění

Nízký výstupní zvuková hladina to je další charakteristika tepelných čerpadel. Jejich hlučnost se pohybuje na hranici 50db. V praxi to pro představu znamená, že provoz tepelných čerpadel je tišší než provoz myčky či pračky.

Tepelné čerpadlo Mitsubishi Zubadan

Nejlepší ve svém oboru?

Na závěr kdybychom měli vyzdvihnout jednoho z nejlepších výrobců těchto čerpadel, bezpochyby by to byla firma Mitsubishi. Tepelná čerpadla Mitsubishi využívají patentované inovativní technologie, díky kterým je efektivita čerpadel ještě vyšší.

Již zmiňované tepelné čerpadlo Mitsubishi Zubadan je schopno v porovnání s běžnými tepelnými čerpadly ohřát teplou vodu až dvakrát rychleji a díky řízenému procesu odtávání dokáže poskytovat stálý potřebný výkon. Z této charakteristiky je vidět, že tepelná čerpadla splňují svůj účel a mají v oblasti vytápění budoucnost. Proto ať už realizujete stavbu nového rodinného domu nebo rekonstruujete, rozhodně zvažte i tento způsob vytápění.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *