Vadí vám příliš světla v obývacím pokoji? Jak to řešit?

Moderní architektonické trendy se v současnosti snaží do interiérů nových staveb rodinných domů i bytových domů přinést co největší množství přirozeného světla. Snaha o maximum přírodního světla v interiéru je pochopitelná. Není nutné dodatečně svítit žárovkami a šetříte provozní náklady domácností. Sluneční světlo je navíc pro lidský zrak nejpříjemnějším druhem osvětlení, i když LED žárovky se mu v současnosti velmi přiblížily. V jasných slunečných dnech může být přírodního světla v interiéru příliš. Jak to řešit.

 

Musíte mít možnost světlo redukovat

Představte si situaci, kdy si v neděli po obědě sednete do své komfortní a moderní sedačky a chcete si užít chvíli relaxace a klidu, kterých přes týden při vysokém pracovním napětí opravdu mnoho nemáte. Najednou zjistíte, že vám sluneční paprsky svítí přímo do očí nebo že místnost je prosvětlená tak intenzivně, že vás začnou bolet oči. To mohou způsobovat také barvy na stěnách, které ještě dodávají pocit, že místnost doslova září, když do ní zasvítí slunko. Týká se to především žluté, oranžové a některých ostatních pastelových barev. Vždy byste měli mít možnost světelný tok do interiéru redukovat. Jak a čím?

 

Nejpopulárnější jsou stále žaluzie

Nejpopulárnějším řešením pro zastínění interiéru jsou stále žaluzie. Stále méně ale pořizujeme klasické levné žaluzie s vodorovnými hliníkovými lamelami, ale pořizujeme do interiéru i některé ostatní druhy. Na velké prosklené stěny v obývacích pokojích se hodí například svislé žaluzie. Do rustikálně zařízených interiérů jsou vhodnou volbou třeba žaluzie ze dřeva nebo bambusu. Možností a variací žaluzií je v současnosti opravdu mnoho.

Maximální tmu zajistí rolety

Se žaluziemi si vždy můžete nastavit, kolik světla má do interiéru pronikat. I když je zcela zatemníte, stejně jimi bude velká část světla procházet. To může být nepříjemné zejména v situacích, kdy je naproti oknu televize a slunce jí osvětluje tak, že není vidět obraz, ale i v situacích, kdy chcete vytvořit tmu třeba pro spánek po noční směně. Pokud chcete místnost zatemnit třeba i v pravé poledne, objednejte si rolety. Rolety při zatažení propouští nejméně světla ze všech druhů stínidel.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *