Vyčištěná fasáda bude jako nová!

Znečištěnou fasádu nemusíte hned obnovovat novým nátěrem. V některých případech postačí její vyčištění.

Špinavá fasáda vzhledu domu zrovna nepřidá. Nejde však jen o estetickou stránku věci. Například odstraněním plísní z fasády přispějete k vytvoření celkově zdravějšího prostředí v interiéru domu. Nehledě na to, že některé zdroje znečištění fasády nenávratně poškozují. Pojďme se tedy zaměřit na kroky, které tomuto neblahému stavu zabrání.

 

Prach, bahno, mechy a lišejníky

Fasády domů nejčastěji znečišťují prach a bahno. Stejně jako mechy, lišejníky a výše zmíněné plísně. Pěknou neplechu ale mohou způsobit i kočky, které se s oblibou prohánějí po parapetech a střechách. A své stopy tu a tam zanechají i na fasádě. Dobrou zprávou je, že znečištění fasády je možno řešit a ze špinavé fasády udělat fasádu čistou, a tedy jako novou. Aniž by to zásadně nabouralo váš rodinný rozpočet.

 

Zbavujeme se pavučin a mechanických nečistot

Prvním krokem je stanovení rozsahu znečištění a posouzení, zda čištění fasády zvládnete sami, nebo bude třeba povolat specialisty na čištění fasád. Pavučiny a malé mechanické nečistoty se pokuste odstranit suchým kartáčovým koštětem. Drobné skvrny z fasády odstraníte jemnou houbičkou namočenou do demineralizované vody (váže na sebe nečistoty) s jarem či přípravkem na nádobí. Plísně pak fasádu účinně zbaví k tomu určené fungicidní přípravky dostupné v drogeriích a hobby marketech. K čištění fasád se také používají vysokotlaké čističky. S nimi však opatrně – trysku nikdy na fasádu nemiřte přímo a z krátké vzdálenosti! Mohli byste fasádu poškodit.

 

Čištění střechy od mechu a nečistot

Podobně je třeba přistupovat k čištění střechy od mechu a nečistot. Ty ze střechy opět odstraňují k tomu určené přípravky, které se v přesně daném poměru uvedeném na etiketě smíchají s vodou, nalijí do nádoby s rozprašovačem a pomocí teleskopické rukojeti se jimi postříkají postižená místa. Mech a lišejníky se působením agresivních chemických látek ze střechy uvolní a postupně opadají. Doporučit v této souvislosti také lze speciální impregnační nátěry sloužící k ochraně střešních tašek, na nichž působí jako účinná prevence. Vzniku mechu a lišejníků následně zamezují.

Obraťte se na specialisty

V případě silnějšího zašpinění fasády či střechy, nebo pokud si na tuto očistu netroufáte, obraťte se na profesionály z řad firem, které se na čištění fasád a střech specializují. Ty totiž jsou vybaveny výkonnějšími technologiemi a silnějším čistícím arzenálem. V žádném případě se svépomocí nepouštějte do odstranění graffiti z fasády, kterou byste neodborným zákrokem mohli nenávratně poškodit.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *