Vyšperkujte si Vaše dveře kvalitou od MAND CZ

Každé dveře potřebují pořádnou kliku. Tato důležitá součást kování ovlivní nejenom celkový vzhled dveří, ale také jejich používání. Při hledání ideálního řešení se musíte dívat na několik důležitých kritérií. Na co si dát pozor a z jakých variant můžete vybírat, aby se klika stala skutečným šperkem pro ozdobu i snadné užívání dveří? To se dozvíte v tomto článku plném rad a tipů pro inspiraci.

 

Co je potřeba pro správný výběr kvalitní kliky

Na trhu je možné sehnat skutečně velké množství různých dveří, které se liší svým zpracováním, designem či použitými materiály. Stejně je na tom také výběr vhodné kliky, která bude ke dveřím správně pasovat a společně vytvoří efektní celek. Aby byla volba kliky a celého kování skutečně úspěšná, musíte dopředu zvážit hned několik důležitých parametrů, na které si dávat pozor.

Při výběru vhodné kliky je důležité rozlišovat, jestli jde o dveře interiérové, nebo o ty, které budou použity jako venkovní. Nejdříve si promyslete, jaký typ kování budete potřebovat. Jedním členěním je například rozdělení na rozetové a štítové kování. Rozetové je rozdělené do dvou oddělených částí v podobě kliky a prostoru pro zámkovou vložku. Druhá varianta nazývaná jako štítové kování je v jednom celku, což vyžaduje uzpůsobené a přesně vyvrtané otvory ve dveřích v porovnání s první variantou, která je více variabilní. Dalším přímým kritériem pro výběr může být i typ otvorů pro klíčovou dírku. Ta může být rovnou pro obyčejný interiérový klíč, nebo pro vložení bezpečnější cylindrické vložky. Speciální variantou jsou kliky se zabudovaným klíčem pro snadné otáčení například na koupelnu či toaletu.

 

Estetické rustikální kování

Jakmile si promyslíte jednotlivé praktické parametry kování, přichází na řadu konkrétní druh. V poslední době je oblíbené například estetické rustikální kování. To bývá laděno do jemných a elegantních tvarů, takže se hodí pro kombinaci s klasickými prvky a vybavením nejenom interiéru. Zde si můžete vybrat z různých materiálů a zpracování. Efektně vypadá například rustikální kování s luxusním porcelánovým madlem. Kromě toho si můžete pořídit elegantně vypadající zlatou variantu, měděné odstíny či stylovou povrchovou úpravu ve stylu lehce opotřebované patiny, které i nové klice dodává speciální kouzlo a skvěle se může hodit hlavně do starších rekonstruovaných nemovitostí. V případě rustikálního kování je na výběr z několika různých rozměrů a rozhodnout se samozřejmě můžete mezi rozetovou či štítovou variantou.

 

Kliky s ložiskem

V případě kliky může být žádoucí nejenom bezproblémový a spolehlivý chod po mnoha použitích, ale také tichost. S tím mohou pomoci kliky s ložiskem, kdy jde o poměrně novou technologii. Ta se uplatňuje hlavně pro rozetové kliky. Konkrétně jde o mechanismus, kdy ložisko uvnitř kliky tlumí zpětný chod při vracení do vodorovné polohy. Toto speciální kluzné ložisko je testováno na 200 000 cyklů podle potřebné normy. Máte tak jistotu, že pořízené klice dané vlastnosti skutečně po nějakou dobu vydrží.

Tyto kliky s ložiskem navíc nabízí snadnou montáž pro instalaci, kterou zvládne snad každý. Díky své tichosti a spolehlivému chodu jsou vhodnou variantou pro více zatěžované komerční prostory. Radost a dobrou službu udělají však i při využití v běžné domácnosti, kde mohou usnadnit pohodlí při otevírání či zavírání dveří. Tyto moderní kliky se vyrábí v Německu.

 

Odolné kované kování

Další dekorativní zvláštností, která kromě praktického využití poslouží i jako efektní estetický prvek v rámci dveří, je kované kování. Díky použití poctivého kovu a použití vhodných technologií výroby je možné dosáhnout lehce dobového vzhledu. Taková klika se rázem promění v jakýsi historický prvek se zvláštní atmosférou. Černá patina vytváří krásný šmrnc pro ozvláštnění dveří. Pro svůj výraznější vzhled se však nemusí hodit do všech míst a je potřeba pečlivě vybírat, s čím toto kování budete kombinovat.

Díky své odolnosti jsou kované kliky vhodné i pro venkovní použití, kde se velmi dobře kombinují. Zároveň však není problém využít je i do interiérových prostor. Kromě klasického kování v rozetové či štítové podobě můžete přidat luxusně vypadající klepadlo, otvor na vhazování dopisů nebo upravit závěs dveří do krásně sladěného stylu. S tímto pestrým výběrem nebude problém zvolit to správné řešení přesně pro vaše použití.

 

Bezpečnostní kování pro všechny vstupní dveře

Dalším druhem kování, které rozhodně stojí za zmínku, jsou bezpečnostní varianty. Ty se uplatní hlavně pro použití na venkovní vchodové dveře. Díky možnosti umístit dovnitř kvalitní cylindrickou vložku tak vytvoří zábranu proti nežádoucímu vniknutí cizích lidí. Bezpečnostní kování a kliky mohou mít opět mnoho různých podob podle toho, co konkrétně potřebujete. Jde tak o vhodný doplněk především k bezpečnostním dveřím.

Při výběru v této kategorii si všímejte uváděné bezpečnostní třídy, která by měla být s potřebnými certifikáty a atesty. Správnou volbou tak budou bezpečnostní kliky ve třídách 3 a 4. Vysoká odolnost proti překonání však zdaleka není jediným parametrem. Stejně jako při výběru jiné kliky, si i tady musíte dávat pozor na vhodný vzhled pro krásné sladění s ostatními prvky. To naštěstí nebude problém díky pestré nabídce, kde nechybí matná nerez, lesklý chrom nebo varianty zlaté. Sehnat odpovídající bezpečnostní kliku, která bude skvěle vypadat, jistě zvládnete i z pohodlí domova přes internetový obchod.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *