Využívání solární energie je trendem posledních let. Majitelé rodinných domů navíc mohou získat dotace na fotovoltaiku

Záleží vám na ochraně životního prostředí? Třídíte odpad, snažíte se omezit spotřebu plastů na minimum a při vycházkách do přírody s sebou nosíte pytel, do kterého sbíráte odhozené odpadky? Probouzíte zájem o ekologii i ve svých dětech? Pak zajisté víte, jak velkou zátěž pro naši planetu představuje výroba elektřiny. Velkým problémem jsou zejména fosilní paliva spalovaná v tepelných elektrárnách. V posledních letech je proto kladen důraz na využívání alternativních zdrojů energie. Jednou z možností je fotovoltaika.

 

Fotovoltaika je přístupná i domácnostem. Ušetříte za spotřebu a na vstupní investici můžete čerpat dotace

Využívání solární energie je jednou z nejsnazších možností, jak snížit výdaje rodinného rozpočtu a zároveň snížit svou uhlíkovou stopu. Možnosti jsou poměrně široké. Vodu v bazénu lze ohřát pomocí solární plachty, dostupné jsou i venkovní solární sprchy. Osvětlení na zahradě lze řešit pomocí solárních osvětlovacích těles, oblíbené jsou i cestovní solární panely k nabíjení telefonů a dalších zařízení na cestách. Opravdové úspory a značné míry soběstačnosti však dosáhnete až ve chvíli, kdy doma nainstalujete solární ohřev vody, nebo nejlépe rovnou celou vlastní domácí solární elektrárnu. S pořízením přitom nemusí být spojeny přehnaně vysoké výdaje, majitelé rodinných domů si totiž mohou zažádat o dotace na fotovoltaiku.

 

Nová zelená úsporám umožňuje financovat fotovoltaiku i termický solární ohřev vody

Rozhodli jste se ušetřit a žádat na fotovoltaiku dotace? Navržení a instalaci celého systému svěřte raději profesionálům. Správně vyprojektovaný solární systém pomůže většině domácností snížit spotřebu elektřiny z rozvodné sítě zhruba o dvě třetiny, což představuje výraznou finanční úsporu. A přes léto si pravděpodobně s fotovoltaikou zcela vystačíte. Náklady se tak vrátí během několika málo let. Domácí solární elektrárna na klíč se proto vyplatí. Dotace lze využít i na termický solární ohřev vody, zvažte však, zda se vám oproti fotovoltaice jeho pořízení opravdu vyplatí.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *