Tmavá předsíň jako Achillova pata každého domu. Jak ji proměnit k nepoznání?

Americké domy (přinejmenším většina z nich) předsíň nemají, po překročení prahu vchodových dveří se octnete v obýváku nebo v kuchyni. Jenomže nežijeme v USA, a proto se musíme s úskalími, která jsou pro vstupní místnost typická, nějakým způsobem vypořádat. Řeč je především o nedostatku světla a celkové ponurosti prostoru. Naštěstí to není konečná. Nabízí se několik jednoduchých způsobů, jak charakter předsíně změnit k lepšímu.

Začněte výmalbou

Člověk nemusí být profi interiérový designér, aby věděl, že světlé odstíny opticky zvětšují. Do menších pokojů jsou proto jako stvořené barvy jako bílá, krémová či béžová. Vzhledem k velmi skromným dispozicím předsíně je vhodné použít barvu s vysokou bělostí.

Malíři Pardubice z řemeslnického cechu EKOMPLEX podotýkají, že je nutné přihlédnout k množství nátěrů, které byly na zdivo naneseny v předchozích letech. Pokud jich je více, raději zdi oškrábejte a opětovně naštukujte (použijete-li armovací tkaninu, štuk nebude praskat). Malířské štětky či válečku se chopte až v momentě, kdy zeď pořádně vyschne. Samotnou výmalbu provádějte ve dvou až třech vrstvách.

Zvažte instalaci světlovodu

Pokud se nebojíte stavebních úprav a uděláte všechno pro to, aby se do vaší předsíně dostalo co nejvíce přirozeného světla, zvažte instalaci světlovodu. Jedná se o stavební prvek, který přivádí přirozené světlo z venkovního prostředí – běžně se využívá v místnostech bez oken, tedy nejen v předsíních, ale také v koupelnách a šatnách.

Další možností jsou luxfery. Skleněnými cihlami lze nahradit běžné stavební zdivo a propustit do prostoru mnohem více světla.

Přemýšlejte i u nábytku

Do předsíně většinou vměstnáme nějaký kus nábytku, pro který jinde nemáme místo a je nám ho líto vyhodit. Takový přístup není právě ideální, i tak „druhořadá“ místnost si zaslouží zařídit prakticky a stylově – nehledě na to, že nevhodný odstín nábytku může doslova pohřbít celkový dojem z prosvětleného prostoru.

Trefou do černého jsou opět světlé odstíny – malíři Hradec Králové doporučují bílou nebo buk. Podstatnou roli samozřejmě hraje i velikost nábytku. Nesnažte se do titěrné předsíně vecpat velkou komodu, mnohem příjemněji působí kompaktní botník doplněný zrcadlem.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *