Koupě nemovitosti a hypotéka – doživotní koule na noze?

Rádi byste si pořídili byt do osobního vlastnictví, ale nemáte dostatek vlastních zdrojů? Pak věřte, že nejste výjimka. Těch, kteří si musí na nové bydlení půjčit, je drtivá většina. Finanční závazek v podobě pravidelných splátek hypotéky připadá zvláště mladým párům jako nepředstavitelné sci-fi. Je proto klíčové vybrat správný objekt k investici, aby se vám závazek vyplatil, a dobře nastavit hypoteční úvěr.

Mnohdy ani nevíme, co přinesou nejbližší zítřky, natož co nás čeká za pět, deset či dvacet let. Je velmi těžké vzít na sebe velký závazek v podobě hypotéky, když do pár let mohou přijít děti, cestování či rozvod. Základem je dobré rozhodnutí o koupi nemovitosti a o jejím financování.

 

Koupě nemovitosti a hypotéka

Pokud si během přípravy a samotného nákupu budete počínat obezřetně a strategicky s ohledem na co nejlepší zhodnocení vložených prostředků, podaří se vám koupit byt či dům hluboko pod jeho tržní hodnotou. Jenže jak vybrat ten správný objekt koupě a umět posoudit jeho pořizovací cenu? Jak se vyhnout skrytým právním a technickým vadám? A kde vůbec zajímavé nabídky hledat? Je spousta otázek, které běží hlavou každého, kdo se poprvé chystá kupovat nemovitost.

„Zvažujete-li koupi bytu či domu, je vždy nezbytné konzultovat nezávislého profesionála, který v celé transakci není osobně angažovaný, a má tudíž potřebný nadhled, odstup a v neposlední řadě cenné zkušenosti. Takový člověk je zároveň schopen odhalit všechny slabé stránky, které na první pohled ani při osobní prohlídce nemusí být patrné. Potřeba je také důkladně prověřit nejen stávajícího majitele, ale i celou nemovitost po stránce právní a technické,“ říká Robert Poppl, ředitel realitní divize realitní společnosti Bohemian Estates International, která se více než 10 let na českém i zahraničním trhu zabývá nákupem, správou a prodejem nemovitostí coby nezávislý prostředník.

 

Jak to funguje?

„Na základě zadání vyhledáme vhodnou nemovitost ze všeho veřejných i neveřejných zdrojů, připravíme veškeré podklady, naši technici zevrubně zkontrolují technický stav a právní oddělení zase prověří všechny právní aspekty koupě a zreviduje dokumentaci. Naši realitní poradci zpracují posouzení tržní ceny a ekonomiky investice. V případě přímého prodeje umíme pádnými argumenty i vyjednat maximální možnou slevu,“ popisuje Poppl.

 

Vyřízení hypotéky

Pokud už máte vybranou vysněnou nemovitost, je třeba řešit způsob financování. Ideální je kombinace úspor a hypotečního úvěru. Běhání po bankách a úřadech zabere spoustu času. Neztrácejte čas a využijte služby profesionála – pomoc s vyřízením hypotéky nabízejí solidní společnosti při využití služby vyhledání nemovitosti zdarma. „Dokážeme vyřídit všechna jednání s katastrem nemovitostí, odhadcem i bankami. Máme nadstandardní vztahy s bankami, a tak dokážeme zajistit úvěrové podmínky optimálně k vašim potřebám. Zajistíme odborné konzultace, propočty variant, výběr optimálního úvěru a pomoc při pojištění hypotéky. Vše potřebné s vámi projednáme na jediné schůzce – a pak se sejdeme až při podpisu úvěrové smlouvy,“ nastiňuje průběhu Poppl.

„V průběhu splácení vám bude banka posílat nabídky aktualizovaných úrokových sazeb. Udělá tak ale obvykle až těsně před uplynutím doby fixace, abyste neměli dost času vyjednat si lepší podmínky u konkurenční banky. Datum fixace proto pohlídáme a včas předložíme lepší nabídku,“ dodává Poppl.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *