Jak stavět dům – svépomocí, nebo na klíč?

Domy na klíč jsou předražené, svépomocí je stavba mnohem levnější. Podobným způsobem uvažuje stále více Čechů a vypadá to, že se opět vrátila doba, kdy si většina populace staví domy vlastními silami. Obě možnosti však mají výhody i nevýhody. Co byste měli vědět, než učiníte závěrečné rozhodnutí?

Úspora financí je v případě stavby bydlení prioritou pro většinu lidí. Přeci jen jde o záležitost ve výši až několika milionů korun, a když se nabízí možnost, jak ušetřit třetinu až polovinu nákladů, proč toho nevyužít? Zaměstnanci z HAMAXU (stavebniny v Praze) potvrdili, že v posledních letech roste počet zákazníků, kteří se rozhodli stavět svépomocí. Roli však hrají i jiná kritéria – kvalita a rychlost výstavby.

V souvislosti s rychlostí výstavby nelze obecně říct, zda je rychlejší realizace domu na klíč, nebo výstavba svépomocí. Firma může postavit dům v rekordně krátkém čase, ale také se mohou objevit nečekané potíže se subdodavateli a stavba se protáhne o několik měsíců či ještě déle.

Máte-li se stavbou domu předchozí zkušenosti, případně dostatek zručných kamarádů, pravděpodobně vybudujete vysněné bydlení ještě rychleji než firma. Ale stejně tak se může stát, že na delší dobu onemocníte nebo na vás kamarádi nebudou mít čas.

Zatímco hrubou stavbu díky moderním materiálům postavíte s trochou šikovnosti i bez pomoci profesionálů, některé odborné činnosti jim nakonec budete muset svěřit. Zároveň byste si měli zajistit spolehlivý stavební dozor, který vás bude svědomitě informovat o kvalitě provedené práce.

Pokud si na stavbu svépomocí netroufáte, přesto můžete ušetřit podstatou část nákladů – domluvte se se stavební firmou, že si seženete potřebné materiály. Že se v daném sortimentu příliš nevyznáte? Nevadí. Odborníci vám při výběru ochotně poradí a doporučí vhodné produkty. Dobrou volbou jsou například pražské stavebniny HAMAX.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *