6 kroků stačí k výstavbě terasy z kompozitního materiálu Twinson

Venkovní terasy patří k součástem rodinných domů, které slouží k relaxaci a odpočinku. Mohou být postaveny přímo u rodinného domu nebo mohou sloužit i jako obložení bazénů. Pokud se rozhodnete pro kvalitní a prověřený materiál, získáte záruku, dlouholeté životnosti terasy, dlouhodobě skvělého vzhledu, nebudete se o ni muset téměř starat a zároveň bude ladit s okolní architekturou.
 
Moderníma elegantním řešením se skvělým vzhledem a minimální údržbou, je kompozitní terasový materiál Twinson od společnosti Inoutic. Tento materiál je spojením krásy dřeva s odolností PVC je Twinson ideální alternativou pro kryté i nekryté terasy. Systém je navržen pro snadnou montáž, která ušetří čas a finance svým majitelům.
 
Dlouhou životnost terasy zajistí také přesná instalace. Přestože je sestavení komponentů systému Twinson jednoduché a rychlé, vždy je lepší spolupracovat při plánování a montáži s certifikovanými montážními firmami. To doporučují přímo odborníci z Inoutic
 
Jednotlivé komponenty Twinson
Jako podkladová konstrukce lze použít dřevo nebo podkladové profily z materiálu Twinson. Na výběr jsou ale také tři podkladové profily z hliníku vhodné i pro plovoucí konstrukce nebo zavěšené konstrukce. Samotné palubky Twinson jsou dostupné ve čtyřech variantách a s podkladovou konstrukcí se spojují pomocí PVC nebo kovových spon
  
Jaké jsou jednotlivé typy?
 • Twinson Terrace – nejčastější využití najde na menších, samostatně stojících terasách nebo těch, které jsou součástí rodinných domů. Terasové desky Terrace poznáte podle sedmi komor, zajišťující vysokou pevnost a odolnost proti případnému poškození tlakem nebo nárazem.
 • Na větší plochy je určen Twinson Terrace+. Robustnější materiál s ještě vyšší nosností. Liší se také jiným vlnitým povrchem a díky skrytým spárám mezi deskami vypadá terasa kompaktněji.
 • Novinkou je Twinson Massive – masivní a hlavně variabilní desky, ideální pro terasy se zaoblenými tvary. Plné desky jsou použitelné z obou stran. Svou flexibilitou jsou určeny k obložení bazénů či pro vybudování teras v nejrůznějších tvarech.
 • Základní variantu představuje Twinson Basic přinášející ekonomické řešení pro projekty menšího rozsahu se zaručenou kvalitou materiálu Twinson.
 
Krok 1. Plánování
Nejprve myslete na sklon nové terasy. Sklon jeden nebo dva stupně nedokáže dostatečně odvádět vodu z teras. Pro zajištění sklonu odborníci používají dostatečně široké podpůrné profily a podložky pod profily, které korigují úhel a správné nasměrování sklonu terasy (směrem od domu nebo od bazénu apod.). pak je třeba vypočítat počet potřebných palubek a vybírá se typ (viz výše 4 varianty desek Twinson) dle estetických, zátěžových a nákladově efektivních parametrů.
 
Při plánování se upravuje i podkladová vrstva, která by v ideálním případě měla být rovná a zpevněná, nejlépe betonem. Inoutic však nabízí řešení, tj. nosné konstrukce i pro nerovné nebo nezpevněné plochy. Terasu lze postavit i jako plovoucí, například v případě střešní terasy.
 
Krok 2. Pokládka nosné konstrukce
Před pokládkou nosné konstrukce se určí směr spár desek terasy. Poté se napříč položí podpůrné profily. Mezi profily je zapotřebí ponechat prostor pro drenáž a dilataci. Dříve,než se profily zafixují, je potřeba zkontrolovat, zda má podkladová konstrukce správný sklon. 20 až 30 centimetrů od okraje terasy se pokládá navíc jeden profil, který zabrání, aby se terasa na koncích zvedala a zadržovala na svém povrchu vodu.
 
inautic
 
Krok 3. Montáž podkladové konstrukce
Podkladová konstrukce je k povrchu připevňována výhradně vruty. Výškově stavitelné patky vkládané mezi podklad a nosnou konstrukci vyrovnávají výškové rozdíly. V závislosti na zvoleném typu terasových desek Twinson se podkladové profily umisťují v rozestupu 40 – 60 centimetrů.
 
Krok 4. Pokládka nového povrchu
Když je dokončena montáž podkladové konstrukce, mohou se na ní pokládat na míru nařezané palubky. Začíná se zpravidla od zdi domu, okraje bazénu nebo od jakékoliv základní konstrukce. Na konstrukci se instalují počáteční spony pomocí šroubu a položí se první deska a následují další. Další desky se pak upevní pomocí spony, která zajistí pevné uchycení a stejnoměrné dilatační spáry mezi palubkami. U každé hrany terasy, včetně zdí domů je potřeba nechat potřebný prostor pro dilataci.
 
Při zkracování palubek na požadovanou délku zapotřebí myslet na dilataci (pozn.: rozpínání a smršťování materiálu vlivem výkyvu vysokých a nízkých teplot). Většinou se úprava délky provádí ještě před samotným dodáním, ale není vyloučeno ani zkracování na místě. V samotném závěru se zvolí ukončovací profily, které jsou nejen estetické, bezpečné, ale také praktické – zabrání písku a jiným nečistotám, aby se dostaly pod terasu.
 
palubkyKrok 5. Montáž palubek
Palubky jsou k nosné konstrukci připevňovány pomocí plastových spon, které dávají terase jistou míru pružnosti. Spony se uprostřed k podkladové konstrukci přichytí pomocí vrutů. Poslední palubka na terase se opět zafixuje speciální sponou.
Terasy namontované na hliníkové konstrukci je možné rozebrat v podstatě na jakémkoli místě – systém umožňuje vyndat jen jednu desku třeba ze středu. Není tedy nutné odmontovat všechny desky až na místo, které potřebuje opravu.
 
6. Instalace zakončovacích profilů
Po montáži celého povrchu terasy se namontují již jen zakončovací profily, které elegantně terasu zakončí. V nabídce jsou buď hliníkové profily, sokly z materiálu Twinson nebo koncové krytky na jednotlivé desky.
 
Jakmile je montáž dokončena, je možné zbytky materiálu a nečistoty odstranit jemným kartáčem a vodou smíchanou s malým množstvím běžného saponátu používaného v domácnosti nebo použitím vysokotlakého čističe. Nikdy však nepoužívejte abrazivní prostředky. Hotovou terasu je také třeba ostříkat vysokotlakým čističem.
 
inau
 
Doporučuje se nepokládat na čerstvě položenou terasu rohožku nebo větší předměty, jelikož povrch terasy pod vlivem UV záření a povětrnostních vlivů po nainstalování po dobu několika týdnů ještě mění svůj původní odstín – získá patinu.
 
Terasový systém Twinson vyžaduje jen minimální údržbu: po několikaměsíčním „zrání“ si již uchová svoji barvu a není jakkoli nutné povrch ošetřovat chemickými látkami, mořidly, barvami nebo laky.
 
Video návod na montáž terasy s materiálem Twinson Terrace najdete zde.
 
Více informací naleznete na www.inoutic.cz

2 komentováno

 1. Lubomír Malý

  25.8.2017 at 12:16

  mě se líbí wpc terasy. Dřevoplast mi přijde ,takový na delší dobu. S tím dřevem jsou někdy problémy. Ale zase když se o něj člověk stará tak je to ok. Jen mě by to asi po 2 letech přestalo bavit. Nějaký ty impregnace atd.

 2. Jana Horáková

  28.2.2020 at 14:12

  Upřímně mám mnohem raději dřevěné zahradní pergoly https://www.domky-delta.cz/pergoly-a-altany/

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *