Jak vyhrát boj proti řasám v zahradním jezírku

Máte-li zahradní jezírko, pravděpodobně jste se již v něm setkali s nežádoucími řasami. Tito zelení nezvaní hosté mohou proměnit velice rychle vaše krásné jezírko v nevzhlednou zelenou polévku. Řasy nejen kazí estetický dojem, ale mohou také narušit ekologickou rovnováhu v jezírku a ohrozit zdraví ryb i dalších vodních organismů. Poraďte si s řasami tak, aby neohrožovaly krásu vašeho jezírka.

 

Krok 1: Identifikace příčiny

Prvním krokem v boji proti řasám je vždy zjistit, proč v jezírku vlastně vůbec rostou. Častými příčinami jsou nadměrné množství slunečního světla, přebytek živin v jezírku nebo špatná cirkulace vody. Také zkontrolujte, zda v jezírku není díra nebo jiné poškození, které by mohlo způsobit únik živin a narušit jeho ekosystém. Najít díru v jezírku bude možná složitý a zdlouhavý úkol, ale rozhodně na nic nečekejte a jednejte rychle, ať se situace ještě víc nezhorší.

 

Krok 2: Správné umístění jezírka

Zahradní jezírko by mělo být vybudované na místě, kde je dostatečný přístup slunečního světla, ale zároveň není vystaveno celodennímu přímému slunci. Na to je potřeba myslet už během jeho plánování. Pokud jste však jezírko vybudovali na místě, kde je příliš slunečního svitu, můžete mu trochu ulevit vysázením rostlin, které jej budou stínit nebo kolem něj vytvořit umělé zastínění.

 

Krok 3: Kontrola živin a filtrace

Nadměrné množství živin v jezírku, zejména dusíku a fosforu, může mít vliv na nadměrný růst řas. Pravidelně testujte vodu a přizpůsobte krmení ryb.  To může pomoci kontrolovat hladinu živin. Pro odstranění přebytečných živin a udržení čistoty vody je nezbytný také funkční filtrační systém. Pokud filtrace nebude fungovat tak jak má, nemůžete čekat čisté jezírko.

 

Krok 4: Využijte vodní rostliny

Vodní rostliny jsou přirozeným nepřítelem řas, protože soutěží o stejné živiny. Výsadba dostatečného množství vodních rostlin vám pomůže v boji proti řasám. Když je připravíte o živiny, nebudou se moci řasy v takové míře rozvíjet a navíc rostliny dodají vašemu jezírku nezaměnitelný vzhled a krásu.

 

Krok 5: UV filtrace

UV lampy jsou účinným řešením pro kontrolu růstu řas. UV záření ničí DNA řas a brání jejich rozmnožování. Tento typ čištění je obzvláště užitečný pokud vás trápí problém s přemnožením plovoucích zelených řas.

 

Krok 6: S chemií opatrně

Ačkoliv existují chemické přípravky na odstranění řas, které jsou snadno k dostání, s jejich používáním buďte raději opatrní. Některé chemikálie mohou poškodit vodní život a narušit celou ekologickou rovnováhu. Před použitím jakéhokoli chemického přípravku se poraďte s odborníky a vždy dodržujte doporučené dávkování.

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *