Rychlerostoucí strom japonský topol

Jen málo kdo ví, jak dokáže být japonský topol všestranně užitečný. V drtivé většině se pro svůj rychlý růst biomasy využívá pro vytápění. Za tři roky vyrůstá do výšky 8 metrů a v pěti letech již má okolo 18 metrů. Jde o impozantní rychlerostoucí dřeviny, která již od minulého století dobývá svět. Pozvolna se o jeho výhodách dozvídají i běžní uživatelé, kteří s ním taktéž začínají zatápět a pěstovat si jej na svém pozemku. Japonský topol vznikl vyšlechtěním topolu maximowicze a topolu černého. Vznikla tak unikátní dřevina s velkoplošným využitím. U nás se poprvé objevil v devadesátých letech, kdy byl dovezen první japonský topol vůbec. Dnes se již můžeme setkat s odrůdami vzniklými v Itálii, Rakousku nebo Polsku. Velkou výhodou je fakt, že topol po odříznutí bez jakéhokoliv povšimnutí opětovně dorůstá.

Jaké je využití japonského topolu

Japonský topol má díky svým charakteristickým vlastnostem bohaté využití. Vyrábí se z něho tradiční biomasa. Ta je zhotovována nejčastěji pro teplárenský průmysl, ale již teď se objevují první zájemci i z řad běžných uživatelů z rodinných a činžovních domů.

Japonské topoly jsou vhodné i pro výrobu klasického palivového dříví nebo na výrobu dřevěných pelet. Dokonce se s ním flirtuje v oblasti nábytkářského průmyslu. Díky své měkkosti a tvárnosti je dřevo vysoce poddajné a dají se z něho vytvářet detailní a zajímavé kresby.

Jak se japonský topol pěstuje

Japonský topol není vůbec náročný na pěstitelské úkony. Stačí mu poskytnout vhodné slunné místo a dostatek vláhy. Pokud sázíte na podzim, je nutno vytvořit hlubokou orbu, na jaře bohatě postačí, když srovnáte povrch půdy. Na plantážích se pěstuje ve tříletých periodách maximálně 25 let, pak je půda vytěžená a je nutné japonské topoly přemístit.

U první sklizně počítejte s pravidla s nižší výtěžností. Teprve až u druhé až třetí sklizně bude výnos maximální. Nadále je sklizeň pozvolna slabší až se musí půda rehabilitovat. Pro využití výhradně na biomasu má plantáž životnost tak 12 až 15 let.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *