8 důvodů, proč se rozhodnout pro zelenou střechu

V oblasti střešních krytin se můžete setkat i s méně tradičním, ale velmi oblíbeným, praktickým, estetickým a ekologickým prvkem, který přináší zeleň i tam, kde její původní místo zabraly stavby. Tímto prvkem jsou zelené či vegetační střechy. I přes řadu nesporných výhod jsou u českých novostaveb využívány v malém množství, přestože nabízejí takové funkce, které nelze nahradit ani s pomocí technologicky vyspělých materiálů. Přitom realizace není tak náročná, jak by se mohlo zdát, a pozitivním přínosem zelených střech uměli pracovat již naši předkové. Dnes se tyto střechy vrací a zařazují se k prvkům moderní architektury, které zlepšují mikroklima a zkrášlují okolí. Uvažujete o možnosti použít zelenou střechu u novostavby či rekonstruovaného domu? Proč si vlastně zvolit zelenou střechu a s jakými výhodami má majitel této praktické krásy počítat?

 

1. Pohodlí, relaxace a přitažlivost bydlení

Pokud chcete učinit své bydlení atraktivním a současně si dopřát dostatek pohodlí a prostoru pro odpočinek, bude pro vás zelená střecha dokonalým řešením. Při správné volbě osazení bude střecha esteticky přitažlivá po cely rok, promění se s každým ročním obdobím a bude tak měnit i celkový vzhled domu. Vytvoříte si tak pohodlný koutek, který může kvést a vonět, a ve kterém se dá jak relaxovat, tak i pracovat. Schováte se tak před městským ruchem a získáte tolik potřebný klid. Neuberete stávající obytnou plochu, a přesto získáte další příjemný životní prostor. Můžete si tak rozšířit střechu o terasu, pořídit střešní záhon s bylinkami či květinami, založit si malé zahradní jezírko nebo získat místo pro grilování.

Osázený zásobník na zelenou střechu ECOSEDUM.

 

2. Zelené střechy pohlcují hluk

Zeleň na střeše nejen tepelně izoluje, ale poskytuje obyvatelům domu i ochranu před okolním hlukem. Dokáže chránit před zvuky přicházejícími nejen z vnějšího, ale i vnitřního prostředí. Vzduchová neprůzvučnost je zlepšena až o hodnotu 6 dB, takže díky zelené izolaci získáte klidné a tiché prostředí, ve kterém můžete odpočívat, poslouchat hudbu, číst si, věnovat se práci nebo hře s dětmi, aniž byste někoho rušili nebo někdo rušil vás. Utlumí i zvuk kroků, takže opravdu nebudete ničím ovlivňováni.

 

3. Snížení výkyvů teploty v budově

Zelené střechy mají zásluhu i na vyrovnání teploty v celé budově. Tím se zlepší celkové mikroklima vnitřních prostor v létě i v zimě. Budovy, zvláště v létě, totiž pohlcují velké množství tepla ze slunečního záření, a proto je zvláště ve městech vyšší teplota v budovách než v jejich okolí, a to i v noci. Rostliny tuto teplotu snižují a udržují stálý stav. Zabraňují také ochlazováním vlivem větrů a dalších povětrnostních vlivů. Zelené střechy vítají i požárníci, brání totiž rozšíření ohně vzduchem, takže při požáru oheň nemůže rychle přeskakovat z budovy na budovu.

 

4. Zelené střechy se podílejí na čištění ovzduší

S regulací teploty souvisí vliv zelených střech na ovzduší. Pokud se povrch přehřívá, teplý vzduch stoupá. S ním se však zvedá také prach a jiné nečistoty. Ty se tak dostanou do ovzduší a všichni je pak dýcháme. Tyto nečistoty a zvýšená teplota vzduchu přispívají k rychlé tvorbě smogu. Tím, že se střechy ochladí, bude víření prachu, které vyvolává ohřátí povrchu střechy, značně omezené. Stejně působí zeleň v parcích. Fotosyntézou se zvyšuje produkce kyslíku a snižuje podíl oxidu uhličitého, vážou se aerosoly a těžké kovy. Navíc se zvyšuje vlhkost vzduchu.

 

5. Regulace vlhkosti a hospodaření s vodou

Zelené střechy zpomalují odtok vody. Mají schopnost pohlcovat velká množství vody a její velkou část spotřebovávat. Rostliny a zemina si potřebnou část odeberou, zbytek se postupně odpařuje nebo je odváděn a dále používán, například na zalévání, splachování, úklid a podobně. Srážková voda pak nepůsobí problémy, dá se s ní dobře hospodařit. Navíc není nutné používat velké průměry odtokového potrubí, takže zelená střecha ušetří i náklady na budování kanalizace. Celkové roční množství srážkové vody může být sníženo o více než 50%.

 

6. Zelené střechy plní i ochrannou funkci

Zelené střechy nejsou jen krásné a ekologické, ale chrání také celou stavbu, především střešní konstrukci. Tím se zásadním způsobem prodlužuje její životnost. Ani vnější vlivy nemají velkou šanci střechu poškodit. Před mechanickým poškozením je chráněna hydroizolací. Zelené střechy chrání před chladem i horkem, tepelná ochrana je velmi významná v každém ročním období. Člověk, který si pořídí zelenou střechu, dává současně najevo svůj odpovědný přístup ke kvalitě životního prostředí a ukazuje, že myslí i na budoucnost.

 

7.Na realizaci vegetační střechy lze získat dotaci

Velkou výhodou poslední doby je to, že do dotačního programu Nová zelená úsporám byla zařazena také podpora právě výstavbě zelených střech. Dotace na zelenou střechu je však podmíněna provedením odborníkem a je nutno splňovat i další kritéria pro žadatele.

 

8. Realizace nemusí být náročná

Vybudování zelené střechy nemusí být náročné. Při dodržení správného postupu může být vybudována zelená střecha svépomocí. Lze využít i speciální desky vyráběné právě pro tento účel. Zelená střecha je o něco dražší než klasické řešení, ale náklady se postupně vrací prostřednictvím zachycení dešťové vody, zvýšením izolačních vlastností, tepelnou úsporou a neocenitelným estetickým dojmem. Je však nutné uvážit nosnost střechy a další faktory, takže při složitějších realizacích je vhodné svěřit tuto práci odborníků. Ti mohou poradit i s osazením rostlinami tak, aby byly zcela splněny vaše představy.

Sex Cam

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *