3 způsoby, jak mít doma ideální teplotu i svěží vzduch

Pro domácí pohodlí je bezpodmínečně nutné udržovat si doma příjemnou teplotu. V zimě je proto potřeba zamezit únikům těžce získaného domácího tepla, v létě naopak zamezit průniku venkovního teplého vzduchu dovnitř. Zároveň je ale nezbytné zajistit přísun čerstvého vzduchu. Jak najít kompromis mezi těmito potřebami? Existuje několik více i méně náročných způsobů.

 

1 Chytré větrání okny

Systematický přístup k větrání místností pomocí oken se vyplatí, protože je zadarmo. V zimních měsících větráme hlavně proto, abychom získali čerstvý vzduch. K tomu stačí pořádně otevřít okno a větrat pouze krátkou chvíli. Při delším větrání dochází ke zbytečně velkým únikům tepla, a navíc se ochlazují zdi místnosti, takže je potřeba ji znovu vytopit. To znamená nejen snížení komfortu, ale hlavně vyšší účet za energie.

Pokud se venkovní teploty blíží optimální teplotě v místnosti (ta se sice pokoj od pokoje liší, obecně je to ale zhruba 20 °C), je vhodné nechat vzduch volně proudit a mít okno otevřeno takzvaně „na ventilačku“. Tento způsob ale naopak teplotu v místnosti nepříjemně zvyšuje při letních vedrech. V tom případě je nejlepší přes den vůbec okna neotvírat a stáhnout žaluzie. Ideální je větrat v noci a nad ránem, kdy se venkovní vzduch ochladí. Proudící čerstvý letní vzduch navíc pomáhá ke kvalitnímu spánku.

 

2 Využití klimatizace

Pro přežití úmorných letních veder se do mnoha kanceláří, obchodů i domácností instaluje klimatizace. Toto zařízení dokáže výrazně snížit teplotu vzduchu v místnosti, navíc lze přesně nastavit, na kolik stupňů se má vzduch ochladit. Nevýhodou je především značná energetická náročnost, která může příjemný chládek značně prodražit.

Dalším častým problémem spojeným s používáním klimatizace je riziko onemocnění. Angíny a prochladnutí krku bývají způsobeny tím, že cirkulující vzduch je nastaven na výrazně nižší teplotu oproti okolí. Proto citlivější lidé musejí sahat po kapesníku i při opuštění klimatizovaného obchodního centra.

Pohodlí získané klimatizací tedy není zadarmo. Naštěstí v dnešní době už je technologie výroby klimatizačních zařízení značně pokročilá, takže je z čeho vybírat. Některé moderní klimatizace do bytu navíc dokáží kromě chlazení vzduchu i topit a ohřívat vodu.

 

3 Instalace rekuperace

Rekuperace obecně znamená přeměnu jednoho druhu energie na jiný. Setkáme se s ní například u dopravních prostředků, kde se pomocí rekuperace přeměňuje kinetická energie na elektřinu. V bydlení se rekuperace vzduchu využívá k větrání s minimálními tepelnými ztrátami.

Principem rekuperace vzduchu je ve zkratce předávání tepla z vydýchaného teplého vzduchu, který je odváděn z budovy ven, na čerstvý studenější vzduch, který je veden dovnitř budovy. Instalace rekuperace si vyžaduje rozsáhlejší stavební zásahy, než je tomu například u klimatizace. Opět ale záleží především na druhu rekuperace. Investicí do rekuperační jednotky získáte jednak vyšší komfort v domácnosti, ale také výraznou úsporu energie.

 

Většina kancelářských pracovníků si neumí léto bez klimatizace ani představit.

 

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *