5 tipů, jak zvládnout stres po návratu z dovolené

Prázdniny skončily a s nimi i období dovolených. Pro rodiny s dětmi začíná kolotoč spojený se školní docházkou a k tomu ještě hoří termíny v práci. Září je zkrátka po všech stránkách náročné a plné stresu. Postavte se mu!

Stres po dovolené je natolik přirozený jev, že pro něj psychologové mají odborný název – syndrom návratu z dovolené. Mezi jeho projevy patří:

  • ●problémy se soustředěním,
  • ●úzkost a nervozita,
  • ●smutek a letargie,
  • únava,
  • ●podrážděnost a výbuchy vzteku,
  • ●nespavost.

Možná si říkáte, jestli má vůbec cenu jezdit na dovolenou, když vás po návratu čeká tohle. Věřte, že má. I přes stres spojený s návratem na dovolené načerpáte sílu a takzvaně dobijete baterky. Navíc strávíte čas na hezkém místě s lidmi, které máte rádi.

1) Dopřejte si o den volna navíc

Vracíte se z dovolené v neděli večer a v pondělí ráno už musíte do práce? Raději si vezměte dovolenou ještě na pondělí, nebo se vraťte domů už v sobotu. Volný den využijte ke klidnému vybalení, relaxaci a celkové přípravě na opětovné naskočení do pracovního režimu.

2) Pracujte až v práci

Ve volném dni mezi koncem dovolené a návratem do práce si zakažte pracovat. Povolená není ani kontrola e-mailů. Je totiž velmi pravděpodobné, že vás množství nahromaděné práce vyděsí a poslední večer dovolené strávíte v panice z nadcházejícího dne.

3) Pusťte se do práce pomalu

Všechny úkoly na vás počkaly týden, tak vydrží ještě den či dva. V prvních hodinách se především zorientujte v množství práce a sestavte si seznam úkolů podle jejich důležitosti. Hlavně nepanikařte a postupujte klidně a systematicky.

4) Počítejte s týdenním rozjezdem

Podle psychologů trvá opětovné přivyknutí pracovnímu režimu zhruba týden. V prvních pěti pracovních dnech si proto neplánujte velké schůzky a úkoly a raději odpočívejte. Vedle počítače si položte mušli nebo jiný suvenýr a když toho na vás bude moc, vzpomínejte na klid a pohodu na dovolené.

5) Dobře se na to vyspěte

K dovolené patří ponocování, vypnutý budík a odpolední šlofíky. V pracovních dnech nic z toho nejde, co nejdříve byste proto měli začít chodit spát ve stejnou dobu a dopřát si pořádný osmihodinový spánek.

Kvalita spánku ale přímo závisí na tom, jak kvalitní máte matraci. Pokud vaše páteř dostala na hotelové posteli co proto, je pravý čas pro nákup nové matrace. Doporučujeme například kvalitní zdravotní matrace od Matrace Best.

Díky akci 1+1 zdarma si nyní můžete pořídit i nejoblíbenější matrace Fox z líné bio pěny za skvělou cenu. Pokud novou matraci doplníte luxusním povlečením z egyptské česané bavlny, vrátíte se na dovolenou každou noc alespoň ve snech.

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *