Bytové vodoměry naučí šetřit i notorické plýtvaly

Zvyšující se ceny energií nejsou jediným strašákem, který budí ze spaní majitele nemovitostí i velkých podniků. Začínají se zvyšovat i ceny za vodné a stočné. Důvody jsou nasnadě. V některých krajích i v Praze ovládly vodovodní řady majitelé ze zahraničí, s nimiž je těžká domluva ohledně výše plateb. V jiných oblastech České republiky zase hrozí extrémní sucha, snižují se hladiny spodních vod, vysychají studny i přírodní řečiště. Extrémní výkyvy teplot, kdy jednou přicházejí povodně, podruhé je zase dlouhodobé parno, nepřispívají rovnoměrnému stavu vodních sloupců ve zmíněných studních i říčních korytech. Obyvatelé jsou logicky tlačeni k šetření vodou, což začíná být i celosvětovým trendem. Vody prostě nepřibývá.

 

Instalací vodoměrů v činžovním domě nastolíte spravedlivé placení vodného

K významným činitelům, které pomůžou lépe regulovat spotřebu vody a snižovat její plýtvání, patří bytové vodoměry. Každá bytová jednotka je opatřena vlastním vodoměrem, podle kterého v měřeném období uživatel zjistí svoji spotřebu, částku k zaplacení a dovede si snadno spočítat, kolik jednotlivou domácnost stojí denní, měsíční a průměrná roční spotřeba vody. Důmyslný prvek je účinným prostředkem, jak naučit šetřit vodou notorické plýtvaly, ale i ty, kteří svůj byt pronajímají více lidem, jejichž spotřeba je vyšší než v bytě o jednom či dvou členech. Do doby, než v bytových družstvech, společenstvích vlastníků bytových jednotek nebo na studentských kolejích proběhla instalace vodoměrů, méně početné domácnosti doplácely na „vykuky“ z bytů, kde bylo více obyvatel. Vodoměry jednoznačně naučí šetřit jak samotné obyvatele bytu, tak donutí i jejich sousedy k omezení spotřeby. Díky montáži bytových vodoměrů budou platby za vodu spravedlivější.

 

Důležité rady pro vhodný výběr vodoměrů

Následující pasáž článku obsahuje několik cenných rad, jak vybírat vodoměry. Přístroje mají označení H/B, V/A, případně toto označení chybí. Jednotlivá písmena označují přesnost měření při polohách vodoměru – horizontální, vertikální, respektive v obou. Zařízení mohou být ocejchována podle nové normy MID, jež určuje hodnoty trvalého a minimálního průtoku – ty určují, nakolik je vodoměr přesný. Přístroje mají i antimagnetickou odolnost, tedy nemožnost ovlivnění počitadla přiloženým magnetem, a další ochranné prvky proti nepoctivým uživatelům. Mezi další zabezpečující prvky patří například neprůhledný kryt strojku počitadla, ochrana proti nekonečnému otáčení ciferníku s ochranným víčkem, plombování číselnou plombou a obou konců vodoměru.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *