Cena patří bezesporu k důležitým kritériím při rozhodování o koupi bytu. Toho jsou si vědomi i developeři, a proto se snaží potenciální kupující zaujmout výhodnou nabídkou. Snižování nákladů na výstavbu jde ale často ruku v ruce s kvalitou – nedostatky nejsou na první pohled znát a kupující se o nich dozví až při užívání bytu po několika měsících. Jak snížit riziko špatné investice? Koupě nemovitosti nemusí být sázkou do loterie, pokud se včas obrátíte na nezávislé realitní odborníky.
Koupě bytu v novém domě nemusí být bezriziková, jak se často laičtí investoři domnívají. Alespoň ne v případě českých novostaveb. Nový byt automaticky nezaručuje bezchybnost technického stavu nemovitosti, proto by vaše radost z brzkého dokončení developerského projektu neměla zastínit zdravý rozum. Kvalitativní standard se u jednotlivých developerů velmi liší. Kupující by měli dávat pozor především na kvalitu použitých materiálů, akustiku a tepelně izolační vlastnosti. Jak dlouho vám vydrží radost z bytu čišícího novotou, když vám ji po pár měsících bydlení v novém zkalí křivé podlahy, špatná akustika nebo vysoké účty za topení? Ideální je začít s prověřováním ještě dříve, než byt vůbec koupíte, a povolat si k tomu odborníky, kteří jsou schopni odhalit i skryté právní či technické vady, či Vám přesně říci, zda-li je použitý standard takový, jaký si představujete.
Případy reklamací se množí natolik, že špatná kvalita novostaveb je u nás téměř už objektivním faktem. Hlásají to novinové titulky a svědčí o tom i počet lidí, který si najímá služby nezávislého inspektora. „Pokud si včas neprověříte důležité aspekty a detaily, může vás to přijít velmi draho, obzvláště pokud propásnete lhůtu pro reklamaci. Je lepší těmto katastrofickým scénářům předcházet,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International s více než desetiletou tradicí v oboru. „První problémy často kupující zaznamená až po několika měsících užívání nemovitosti. Kvalitu stavby dnes ovlivňují všichni zúčastnění – od developera přes projektanty, zhotovitele až po úředníky. Ti všichni se mohou snažit ušetřit, jsou tlačení závaznými termíny a tomu často uzpůsobují kvalitu práce. Čím více se blíží stavba ke konci, tím omezenější jsou finance. Když se nestíhá termín, nedodržují se technologické přestávky, například mezi jednotlivými vrstvami podlah,“ popisuje obvyklou praxi realizace stavby Novotný.
Hluk a špatná akustika patří k nejčastějším konstrukčním problémům novostaveb. Stačí tenká příčka, nekvalitní nebo nevhodný izolační materiál, mizerná kvalita provedení a byt zahlcený hlukem je na světě. Přičemž nejde jen o hluk zvenčí způsobený například veřejnou dopravou či kolemjdoucími, ale může jít i o nepříjemné narušení soukromí v podobě zvuků od sousedů. „Problematické bývají také povrchy a dveře. Jsou to drobné detaily, které se opomněly nebo úmyslně odbyly, a přesto dokáží způsobit velké problémy při užívání bytu. Nerovné podlahy, stěny, poškrábané povrchy dveří či oken, naštípnuté obklady či dlažba, špatně dovírající se okna a dveře – to všechno není u novostaveb výjimečné,“ říká Novotný. Nevyplatí se podceňovat ani energetickou náročnost domu. Dvakrát vyšší platby za energie mohou souviset s nedostatečným zateplením domu nebo špatnou volbou zdroje tepla. Vysoké faktury za vytápění způsobují také tepelné mosty, které v kombinaci s vyšší vlhkostí mohou vést k plísním.
„Skryté technické i právní vady u mnoha nabízených novostaveb pomohou odhalit zkušení odborníci. Odborné prověření případných vad objektů je běžnou součástí prodeje v Americe a očekává se, že podobné to bude do blízkého budoucna i na českém trhu,“ uzavírá Novotný.