Loni touhle dobou nám bylo hej. Ceny elektřinu i plynu byly více než férové a většina lidí ani firem neměli potíže platit složenky. Tato pohoda se však s příchodem podzimu zhroutila. Prudké nárusty cen energií byly šokem nejen pro odběratele, ale také pro hodně dodavatelů.
Situace je v tomto směru docela zlá a v dohledné budoucnosti je jen dost nepravděpodobné, že by se situace radikálně změnila. Nadávání nám však moc nepomůže. Co naopak určitě fungovat bude, to je najet do úsporného režimu.
Takovýto režim nemusí automaticky znamenat symbolický návrat na stromy. Stáčí udělat pouze pár úprav, trochu se uskromnit, a nakonec to nemusí být tak špatné. Energetické úspory je potřeba provést jak u elektřiny, tak také plynu.
Tím nejjednodušším a zároveň nejefektivnější krokem směrem k úspoře energií je prostá výměna žárovek. Každý, kdo stále ještě používá vláknové typy, by je měl urychleně vyšroubovat a vyhodit. Místo nich je dnes nejvýhodnější nainstalovat LED žárovky. Ty jsou opravdu vysoce efektivní alternativou.
Také je vhodné chvílích, kdy nejsou aktivní přístroje typu indukční vařič, televize či kupříkladu mikrovlnná trouba je mít vytažené ze zásuvky. Právě tyto elektrospotřebiče mají takzvaný režim stand-by, kdy sice nepracují, ale přesto odebírají elektřinu.
Topení by nemělo být ničím zakryté, jinak nebude fungovat podle předpokladů. Proto je dobré před jeho spuštěním rozhrnout závěs, případně odsunout překážky typu stolek nebo skříňka.
Při vaření je ideální používat papiňáky, v nichž se jídlo připraví raz dva. U klasických hrnců se vyplatí používání pokličky.
Problémy s cenami energií nejsou pouze v našich zeměpisných šířkách, ale sužují prakticky celou Evropu, respektive svět. I proto existují soutěže typu E.ON Energy Globe, jejichž základním cílem je najít projekty obyčejných lidí, které mohou být užitečné při boji s nadměrnou energetickou spotřebou.