Jak vybrat podlahu?

Rozhodli jste se, že už nechcete starou nehezkou podlahovou krytinu ve vašem bytě či domě a přemýšlíte nad tím, jakou jinou vybrat, aby nejenom esteticky dotvářela celkový vzhled a atmosféru v interiéru, ale byla také praktická a snadno udržovatelná?

 

Na trhu v dnešní době existuje opravdu velké množství druhů podlah a člověk, který nikdy žádnou podlahovou krytinu nevybíral, se v tom množství může ztrácet. Tento článek by vám však měl poradit, jak vybrat vhodnou podlahovou krytinu a nešlápnout při tom vedle.

 

Proč je výběr podlahy tak důležitý?

Výběr podlahové krytiny je hodně důležitý, ale proč? Existuje mnoho důvodů. S podlahou jsme den co den v neustálém kontaktu, proto by měla být příjemná, neklouzavá a hezká. Dalším důležitým důvodem je fakt, že si podlahu pořizujeme na delší dobu a ne na měsíc. Musí nám proto zcela vyhovovat.

 

Druhy podlahových krytin

Na trhu narazíme na klasické, ale i moderní materiály, ze kterých jsou podlahy vyrobeny. Mezi nejvíce známé patří zejména dřevěné, laminátové, PVC, vinylové podlahy, přírodní linolea, podlahy z korku, koberce či dlažba.

 

Dřevo

Podlahy vyrobené ze dřeva patří mezi tradiční přírodní materiály. Dřevěné podlahy nejenom že dobře vypadají, ale také nestudí a vydrží až po generace. Mezi jejich výhody patří skvělé izolační vlastnosti, absorpce a výdej vlhkosti, dlouhá životnost, možnost renovace a antistatika. Naopak jejich nevýhodami je menší odolnost proti poškození, po čase mění barvu, jsou náročnější na údržbu a jsou oproti jiným podlahám dražší.


Laminát

Laminátové podlahy patří v dnešní době mezi nejpoužívanější podlahové krytiny. Jsou velice oblíbené díky své ceně a schopnosti věrohodně imitovat vzhled dřeva, keramických obkladů i kamene. Laminátové podlahy jsou opravdu odolné, i po čase stálobarevné a snadno se udržují. Na rozdíl od dřevěných podlah je laminát chladnější. Dále má podlaha horší protihlukové vlastnosti a je obtížnější na opravu.

 

PVC

PVC podlahy patří k levnějším podlahovým krytinám, neboť jsou vyráběny z ropy. PVC zajišťuje díky svým vlastnostem měkký došlap, snadno se udržuje a má dobré tepelně i zvukově izolační vlastnosti. Mezi jejich nevýhody patří kratší životnost a použití změkčovadel, což jsou zdraví škodlivé látky. Tento druh podlah se nejvíce hodí do předsíní.

 

Vinyl

Vinyl patří také k velice oblíbeným materiálům současné doby. Jedná se o tzv. tvrzené PVC podlahoviny, které se vyrábějí jako plovoucí nebo lepené k podkladu. Vinylové podlahy jsou bezhlučné a teplé, vynikají svojí odolností proti vodě, vlhku i poškození. Pokládka je velice jednoduchá a rychlá. Při jejím výběru si můžete vybírat z mnoha dekorů a barev, které jsou stálé. Vinyl se často doporučuje pro položení do interiéru, ve kterém žijí alergici nebo osoby mající dýchací problémy.

 

Linoleum

Linoleum je podlahová krytina vyrobená z přírodních materiálů obnovitelných zdrojů (např. juta, lněný olej, korek, vápenec atd.). Přírodní linoleum disponuje velmi vysokou odolností proti poškození, při běžném používání jde téměř o „věčnou“ podlahu. Dále je linoleum také velmi hygienické, má výborné tepelně izolační vlastnosti a běžná údržba je snadná a rychlá. Jedinou nevýhodou je jejich vyšší pořizovací cena.

 

Korkové podlahy a koberce

Mezi další podlahové krytiny patří koberce a korkové podlahy, které jsou svým způsobem mezi lidmi též oblíbené. Co se týče korku, ten má ze všech podlah nejlepší pružnost a schopnost tepelně si izolovat. Korkové podlahy jsou antistatické a hypoalergenní, jsou tedy vhodné pro použití do dětského pokoje.

 

Koberce mají též řadu skvělých vlastností, které lidé jistě ocení. Každého asi napadne, že jsou koberce oproti jiným podlahám měkčí a teplejší, což oceníte v ložnici nebo dětském pokoji. Koberce však mají další výhody – tlumí hluk, zlepšují akustické vlastnosti a jsou cenově přijatelné.

 

Výběr podlahy podle místností

Podlaha by se měla vybírat dle jejího použití. V bytě či domě existují místnosti, které jsou méně či více zatěžované a na základě toho by se měla vybírat taková podlahová krytina, která bude disponovat podstatnými vlastnosti, bez kterých by v dané místnosti být nemohla.

 

Kuchyně

Kuchyně patří k nejvíce náročným a zatěžovaným místnostem v celém bytu. Je tedy nutné volit velice odolnou podlahovou krytinu, která zvládne případné pády kuchyňského nádobí, rozlití či rozbití některých věcí. Vhodnou volbou do kuchyně a kuchyňského koutu je laminátová podlaha, lakované dřevo nebo korek.

 

Koupelna

Jak jistě víte, koupelna patří mezi vlhké místnosti, neboť zde vzniká vodní pára ze sprchování. V dnešní době můžete do koupelny volit mnohé podlahové krytiny jako PVC nebo dokonce i dřevo. Klasikou bývá dlažba.

 

Předsíň

Předsíně, zejména ty vstupní, bývají hodně namáhány. Mnoho lidí se zouvá až doma v předsíni, takže použitá podlahová krytina musí zvládat vlhkost z mokrých bot. Do předsíně lze použít jakoukoliv podlahovou krytinu kromě koberce. Záleží však na vás, jakou podlahu zvolíte. Volit můžete dřevěnou, laminátovou nebo korkovou podlahu.

 

Ostatní místnosti

Do ostatních místností lze použít jakýkoliv druh podlahy. Záleží především na vašich preferencích a také na tom, jak jsou konkrétní místnosti často zatěžovány a využívány.

 

Za poskytnutí dostatku informací a pomoci při zpracování tohoto článku děkujeme společnosti AMADEO HOLDING s.r.o. – podlahy a koberce Praha.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *