Naučte se jak vytvořit krásnou zahradu, i když máte k dispozici pouze balkon, nebo terasu. Jsou to ideální místa pro barevně kvetoucí rostliny a bylinkové zahrádky. V tomto článku se dozvíte jak na to.
Důležitým bodem při výběru vhodným rostlin bude na kterou stranu je balkon orientovaný. V případě jižní strany, kdy bude na váš balkon po celý den svítit slunce, je potřeba poohlédnout se po odolných rostlinách. Prudké sluneční paprsky skvěle snáší oleandry, pelargonie, nebo kakost krvavý. Z bylinek je vhodná levandule, šalvěj nebo oblíbená bazalka. Pokud je váš balkon situován na sever, hodí se pro vás spíše rostliny, které potřebují málo slunce a nevadí jim stinné prostředí, například fuchsie, zvonek, kapradiny, máta, pažitka a další.
Pro začátečníky doporučujeme začít s pěstováním bylinek, které nejsou tak náročné na péči a prostor.
Jak často zvládnete vaše květiny zalévat? Pokud nemáte čas se o rostliny každých pár dní postarat, vybírejte si druhy rostlin, které jsou odolné proti suchu. Ideálním řešením je používat samozavlažovací truhlíky, které jsou přímo určené k pěstování rostlin na balkonech a terasách.
Dále musíte zvolit správnou velikost nádob na pěstování, pokud budete mít příliš malý květináč, tak budou rostliny vysychat. Pokud je nádoba příliš velká, obsah vody se kvůli velkému množství půdy nedostane ke kořenům a rostlina na nedostatek kyslíku umírá. Vždy používejte kvalitní substráty a hnojiva určená speciálně pro výživu balkonových rostlin.
Levandule patří díky krásným barvám a úžasné vůni k často pěstovaným bylinkám na balkonech. Aromatická levandule najde uplatnění také v kuchyni, dají se zpracovat květy i listy a dokonce odpuzuje hmyz.
Levanduli se bude nejlépe dařit na slunném místě. Intenzivní sluneční paprsky pomáhají k lepší barvě a intenzivnější vůni levandule. Semena levandule se vysévají na jaře, vhodným měsícem je únor, nejpozději březen. Používejte vhodný substrát, který je určený k výsevu. Dáváme pozor, aby byl substrát stále vlhký, je to důležitý bod pro správné klíčení semen.
Teplota v místnosti by neměla klesnout pod 20 °C. Rostliny vyklíčí přibližně za 3 až 4 týdny od výsevu. Sazenice přesadíme do vhodných květináčů. Levandule není náročná na zálivku a bez vody klidně pár dnů vydrží. Pokud máte kvalitní zeminu, levanduli již není třeba přihnojovat.
Při pěstování levandule v květináči je nutné ji díky velikosti pravidelně přistřihovat. Pro zastřihování levandule vám budou stačit klasické zahradní nůžky.