Kompletní rekonstrukce bytu

Kompletní rekonstrukce bytu může být velmi časově a finančně náročná. Měli byste proto velice dobře zvážit, zda se vám opravdu vyplatí, zda je ten správný čas s ní začít a zda bude mít smysl. Některé byty jsou řešené tak, že ani za pomoci kouzelné hůlky nevykouzlíte přeměnu, která by odpovídala vaši představám. Věnujte pozornost následujícím radám, na co se zaměřit a na co si dát pozor.

Většinou bývají dva vzorce přestavby bytu. Buďto chcete upravit svůj stávající, nebo jste koupili starší byt a než se nastěhujete, chcete ho zrenovovat. V prvním případě, hlavně pokud byt obývá celá rodina, je lepší najít si na určitou dobu náhradní bydlení. Druhou možností je rekonstruovat jednotlivé místnosti postupně, ale celý proces se může dost protáhnout.

Při proměně staršího bytu, ve kterém se chcete nejprve zabydlet, si dejte pozor na:

 • před zakoupením požadujte alespoň nákres půdorysu bytu s nosnými stěnami a příčkami, které bude možno upravit
 • zajistěte si u odborníka stavební průzkum, zásahy do konstrukcí musí posoudit statik
 • pozor na dřevěné stropy, mohou být prohnilé a hrozí zřícení
 • každá příčka hraje svou roli v celé konstrukci a proto ji nelze libovolně bourat
 • výměna oken se musí provést před zateplením fasády, často se mnohem více vyplatí oprava starých oken než pořízení nových
 • výměna PVC za novou, tvrdou podlahovou krytinu může zatížit sousedy hlukem, krytina z masivního dřeva je levnější a má větší životnost než dřevěné plovoucí podlahy

Co to všechno obnáší?

Zásahy do konstrukčního systému nejsou možné bez stavebního povolení. Stejně tak se většinou vyplatí zadat stavební návrh architektovi. Samozřejmě pokud s tím sami nemáte velké zkušenosti. Proč zvolit architekta? Architekt vám pomůže vymyslet všechno funkčně tak, že nebudete muset později řešit, kam umístit například kuchyňskou linku. Všechno do sebe zapadne jako puzzle. Stejně tak se pokusí navrhnout úpravy tak, abyste na rekonstrukci bytu vydali co nejméně úspor.

Bytový architekt dokáže navrhnout interiéry podle přání klienta tak, že bude odrážet jeho osobnost a vkus. Poradí s volbou nábytku, dá červenou nevhodně zvoleným designově atypickým kouskům. Profesionální firmy dohlížejí na spolupráci s ověřenými dodavateli vybavení a na kvalitu materiálu.

Bude se ale očekávat i zapojení od vás. Bytový architekt je stále v obraze, co se týče nejnovějších trendů. Je možné, že vás bude chtít přemluvit, abyste si svoje bydlení zařídili co nejmoderněji. Ale sami nejlépe víte, co se vám líbí a hlavně kolik peněz jste ochotni investovat. Nebojte se říci ne, architekt s vámi bydlet nebude.

Skloubení barev

Výběr těch správných barev je důležitý co do estetiky, ale také co do funkčnosti. Dotvářejí harmonické prostředí a možná i působí na naši psychiku. Zatímco někteří očekávají návrhy ideálních barev do interiéru právě od architekta, protože se bojí nevhodných kombinací, jiní zastávají názor, že barevné sladění je otázkou individuálního vkusu. Barvy ale také dokážou opticky zvětšovat, zmenšovat, prodlužovat nebo ubírat světlo atp. Přesto byste měli vzít v potaz některá obecná pravidla.

 • barevnost bytu by neměla vycházet z módních trendů, ale z promyšleného a praktického návrhu
 • velké plochy by měly mít neutrální barvy, které nejsou příliš výrazné
 • elegantní a decentní vzhled zajistí hladké materiály, jednoduché tvary a barvy
 • výrazné barvy jsou vhodné pro bytový textil
 • tmavé barvy ubírají světlo a zmenšují prostor
 • barvy hojně zastoupené v přírodě uklidňují a působí pozitivně na psychiku člověka
 • barevně nápadný může být nábytek pro naše pohodlí – pohovka, postel, židle atd.
 • méně je někdy více, držte se zhruba dvou barev v jedné místnosti
 • výrazné barvy zaujmou na první pohled, ale dlouhodobě mohou dráždit

Jak skloubíte barvy je ve výsledku čistě vaše věc. Vždy můžete pokoj přemalovat a zvolit jiné kombinace. Pamatujte ale na to, že i efektivní proměnu bytu dovede zajistit pouhé vystřídání barev a některých doplňků. A co především, ušetříte!

Za pomoc při zpracování článku děkujeme Linie Design Studio – rekonstrukce bytu Praha

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *