Nedostatek bytů, drahé pronájmy a ceny, které letí každým dnem vzhůru. Jak si v takové situaci najít vhodný byt v Praze, který nezruinuje vaší peněženku a současně není daleko od centra nebo městské dopravy? Důležité je hledat a nepodléhat skepsi, na jeden byt ke koupi se totiž průměrně ozve 20 zájemců, v případě pronájmu dokonce 45. Jaké jsou tedy aktuální možnosti bydlení v Praze?
Jedete do Prahy studovat nebo pracovat? Kolejí je nedostatek, startovací možností nejen studentů je sdílené bydlení. Většina inzerátů nabízejících tento typ ubytování se objevuje na konci prázdnin a na začátku školního roku, většině vysokých škol totiž začíná semestr až první týden v říjnu. Jedná se o možnost pronájmu jednoho pokoje se společným využitím kuchyně, koupelny, WC, případně lodžie či balkonu.
Další možností ubytování je klasický pronájem bytu. V tomto případě si však majitelé často určují podmínky a zároveň vyžadují přes realitní kanceláře několikaměsíční kauce, ne každý může vydat jednorázově např. 60 000 Kč, což je 3měsíční kauce s prvním nájmem ve výši 15 000 Kč. Alternativou je pronájem bytu bez realitky, kdy je měsíční kauce u bytu 1+1 nebo garsoniéry ve výši pouhých 10 000 Kč.
V úvahu připadá i koupě bytu do osobního vlastnictví v blízkosti městské dopravy napřímo, bez realitky nebo zprostředkovatele. Tímto způsobem probíhá prodej bytů v Praze např. v 10. městském obvodě. Byty jsou umístěny v 8. patře panelového domu, který prošel v roce 2012 nákladnou rekonstrukcí. Díky své poloze se jedná o klidné byty s příjemným výhledem do okolí. Veškeré byty jsou po celkové rekonstrukci o dispozicích 1+kk nebo 2+kk a výměře 31 m² za cenu 2 990 000 Kč se základní nebo za 3 500 000 Kč s plnou výbavou.