Laminátová podlaha nabízí vzhled masivního dřeva či kamene, ale bez souvisejících nákladů a nutné údržby. Laminátová krytina bývá obvykle vyrobena z dřevovláknité desky HDF či dřevotřísky s laminátovou horní vrstvou, která vypadá jako dřevo či kámen. Na ní pak leží průhledná tvrdá vrstva, která dává laminátové podlaze její trvanlivost. Laminátová krytina dnes představuje oblíbený způsob modernizace vzhledu domu.
cena a instalace – laminátová krytina je levnější a má jednodušší instalaci než podlahová krytina z masivního dřeva; ceny se liší, ale obecně najdete výhodnější ceny ve velkoobchodech a u internetových distributorů; laminátovou krytinu je možné instalovat na téměř jakoukoli dosavadní podlahu (včetně plošného připevněného koberce), přičemž někteří výrobci nabízejí systém pera a dlážky nevyžadující lepení; instalace desek pomocí spojování je úkol vhodný pro víkendové domácí kutily; desky je pak možné odinstalovat bez poškození laminátu či původní podlahové krytiny.
trvanlivost – laminát se dobře hodí na místa s velkým provozem a do domů s domácími mazlíčky, je odolný vůči poškrábání, trvanlivý a snadno se čistí (stačí používat mop na prach či mop navlhčený vodou); většina výrobců nabízí záruku min. 10 let.
hodnota při opětovném prodeji – laminát může zvýšit hodnotu při opětovném prodeji domu a většina majitelů dává přednost podlahám z masivního dřeva; laminát Vám poskytne vzhled dřeva za méně peněz a Váš domov s ním bude vypadat otevřenější a modernější; také je to ekologický materiál, protože se na jeho výrobu spotřebuje méně dřeva (pokud vůbec nějaké).
hlučnost – laminát neabsorbuje dobře zvuky a zní dutě, když se po něm chodí, především v botách s vysokými podpatky; akustické podložení Vám pomůže redukovat hluk, ale ten přesto může obtěžovat; laminát postrádá vizuální teplo jiných materiálů včetně masivního dřeva.
kupující pozná, že to není pravé dřevo – přestože laminát zvyšuje hodnotu při opětovném prodeji domu (oproti plošným připevněným kobercům), masivní dřevo ji zvýší ještě více; kupující rozliší laminát a masivní dřevo či kámen a dávají přednost přírodním materiálům.
možnosti designu – další nevýhodou je, že vzhled podlahové krytiny udává výrobce, takže barvu a lesk není možné uzpůsobit podle svých potřeb, přičemž výběr je omezený; oproti tomu masivní dřevo je možné obrousit a znovu namořit podle přání.
kroucení – materiály v laminátové krytině jsou odolné vůči vlhkosti, ale v prostředí s velkou vlhkostí se podlahy mohou zkroutit; je sporné, zda laminát instalovat v kuchyních, koupelnách a dalších místnostech vystavených vodě a páře. Většina výrobců varuje, že laminátovou krytinu poškodí stojící voda, jiné materiály sice také, avšak podlahy z masivního dřeva je možné opakovaně obrousit a znovu natřít, zatímco laminátové podlahy je nutné vyměnit za nové. Jedná se o relativně nový materiál, takže zatím není jisté, jak obstojí v průběhu času.
Majitelé domů uvažující o koupi laminátové podlahy by měli nejprve navštívit několik prodejen, než se rozhodnou. Promluvte si s prodejci a zjistěte si různé výrobce: některé společnosti používají jiné materiály a metody výroby. Ceny vždy nemusí odrážet kvalitu podlahové krytiny. Také je prozíravé vzít v úvahu celkové náklady nové podlahy (včetně instalace atd.). Další náklady mohou vzniknout např. kvůli odstraňováni či výměně nábytku, likvidaci předchozí podlahové krytiny, přípravě podkladové podlahy a dopravě výrobku.
Přemýšlíte o kvalitní laminátové podlaze? můžete si je prohlédnout v showroomech společnosti Supellex – svět podlah s.r.o. http://www.supellex.cz/. Rádi Vám pomohou i s odborným položením krytiny.