Rekonstruujeme byt. Kam s jednotlivými svítidly?

Při rekonstrukci bytu máte možnost vytvořit přesně takový domov, jaký chcete, a to včetně příjemné atmosféry navozené vhodně zvolenými svítidly. Jaká svítidla jsou ale vhodná do jednotlivých místností? Platí pravidlo, že je lépe mít dvě světla, než pouze jedno.

Jedno svítidlo už nestačí

Trendem několika posledních let je mít v každé obývané místnosti hned několik svítidel, která vzájemně kombinují své funkčnosti. Jako základ, avšak už ne jediné centrální osvětlení, je dobré využít závěsné nebo stropní svítidlo s teplým světlem. Vše je nejčastěji doplněno o úspornou zářivku nebo LED žárovku.


Obývací pokoj

Pro obývací pokoj se hodí centrální svítidlo s teplým odstínem světla, které doplníte o několik vhodně umístěných lamp, stolních svítidel nebo stropních světel. Ta můžou mít slabší výkon.

Lampa se slabším příkonem, a to od pěti do sedmi wattů, je ideální jako doplňující světlo ke sledování televize. Příliš neoslňuje, neodráží se na obrazovce a zabraňuje tomu, aby vám televize „trhala“ oči.


Ložnice

Ať už v ložnici použijete jakékoli stropní svítidlo, dbejte na to, aby bylo zespodu zakryté. Jakmile si totiž lehnete na záda a budete si chtít třeba číst, nezakryté světlo vás bude příliš oslňovat.

Pokud chcete na čtení opravdu vidět a zároveň být ohleduplní k ostatním, pořiďte si polohovatelnou lampu s neprůhledným stínidlem. Vaši spolubydlící vám poděkují.


Dětský pokoj

V dětském pokoji platí totéž, co ve všech obývaných místnostech, tedy k pokrytí co největšího prostoru je ideální stropní svítidlo, opět s teplým odstínem světla.

Centrální osvětlení je vzhledem ke specifickým potřebám dětí a školáků potřeba doplnit o stolní svítidlo, ideální polohovatelnou lampu. Tu umístěte vždy na tu stranu stolu, která je protější k ruce, kterou školák píše.

Polohovatelnou lampu vhodnou ke čtení je dobré umístit také nad postel. Ideálně nad hlavu nebo ze strany.


Kuchyně

Centrální svítidlo s LED žárovkami nejlépe doplní menší lineární zářivka, která je umístěna tak, aby osvětlovala kuchyňskou linku a veškerý potřebný pracovní prostor.

Při přípravě jídla je kladen důraz na věrné zobrazení barev. Pokud si i vy potrpíte na světlo, které nic nezkreslí, pak vsaďte na halogenové žárovky.


Předsíň

Chodba, která spojuje jednotlivé místnosti v bytě, by neměla být osvětlena méně, než právě tyto pokoje. Proč? Protože pokud procházíme předsíní několikrát za večer, naše oči se změně intenzity světla musí neustále přizpůsobovat, což je unavuje.

Pokud se nechcete pokaždé zabývat hledáním vypínače, když jen procházíte, zkuste osvědčená senzorová svítidla, která si nyní můžete pořídit i v LED provedení. Nejen že se nebudete zdržovat žádným spínačem, ale zároveň ušetříte za energii.


Koupelna a toaleta

V koupelně je důležité zaměřit se především na svítidla, která splňují bezpečnostní podmínky. Musí tedy disponovat alespoň krytím IP 44 a vyšším.

Na toaletu se zase hodí světla, která mají rychlý náběh a odolají častému spínání. Umístění LED svítidla patří mezi nejčastější omyly domácností.


Sklep a špíz

Také v méně používaných místnostech, jako je sklep nebo špíz, můžete využít praktických svítidel se senzorem. Vhodnou alternativou jsou také halogenová svítidla, která mají nižší pořizovací náklady.

 

Chcete se o svítidlech dozvědět více? Pak čtěte blog odborníků na osvětlení.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *