Rok 2015 na realitním trhu

Na konci roku je dobré věnovat trochu času bilancování a zhodnotit prožité měsíce. Pojďte si s námi připomenout, co se letos dělo na realitním trhu, a odhadnout, co nás nejspíš čeká v roce 2016.

Úroky u hypoték útočily na historická minima

Během roku 2015 poklesly úrokové sazby hypoték na rekordně nízká procenta. A u minima se drží i v současné době. Teď už sice nenarazíte na úrok 2,05 %, ale dnešní čísla nejsou naštěstí o moc vyšší. Momentálně se úrokové sazby pohybují průměrně kolem 2,12 %. Hypotéky jsou tak stále velmi výhodné a nahrávají novým investicím do bydlení. Pokud si tak plánujete pořídit byt v Plzni nebo dům v Brně, máte stále ideální příležitost.

Finanční odborníci a makléři předpokládají, že v budoucnu dojde k nárůstu úrokových sazeb. Další klesání není pravděpodobné. Patrně k tomu ale nedojde bleskovou změnou, spíše se bude jednat o pozvolné stoupání v dlouhodobějším horizontu. Spolu s úroky se postupně zvyšuje i průměrná výše hypotéky, která je momentálně na částce 1 866 517 Kč.

Prodejům nemovitostí se dařilo

V letošním roce byla situace dobrá i pro vlastníky nemovitostí, kteří chtěli svůj majetek prodat. Díky nízkým hypotékám stoupl zájem investorů a byty i domy se prodávaly jako na drátkách. Například v první polovině roku 2015 se v naší zemi uzavřely investiční transakce do nemovitostí ve výši neuvěřitelných 1,17 miliard eur. Pokud toto číslo porovnáme s údaji z roku 2013, můžeme vidět nárůst o úctyhodných 214 %.

Při prodeji samozřejmě hraje velkou roli lokalita, kde se nemovitost nachází. Přesto se dařilo i takovým objektům, které by se jindy prodávaly o poznání déle. Například byty na prodej v Plzni šly na dračku. Z výzkumu, který byl nedávno proveden, dokonce vyplývá, že právě v tomto městě mizí inzeráty z nabídky vůbec nejrychleji.

Z prognóz vyplývá, že takto příznivá situace ještě nějaký čas potrvá, minimálně po dobu prvního a patrně i druhého kvartálu roku 2016. Pokud tak uvažujete o koupi nebo prodeji nemovitosti, dlouho neotálejte. Máte ideální čas.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *