Výběr koberce do dětského pokoje

Dětský pokoj a jeho vybavení ovlivňuje estetické vnímání každého dítěte a tudíž i jejich další vývoj. Proto u dětského pokoje hodně záleží nejenom na volbě veškerého nábytku a doplňků, ale také na výběru koberce, který dokáže celému pokoji dát úplně jiný rozměr. Dětský koberec dokáže pokojíček dítěte opravdu rozzářit a dítě si v něm bude velice rádo hrát.

Proč pořídit koberec do dětského pokoje?

Obecně lze říci, že koberec by měl být v každém dětském pokoji a to z mnoha důvodů. V první řadě jsou velice praktické, dokážou totiž izolovat chlad od podlahy, a tak dítě chrání před prochladnutím, nebo tlumí perfektně zvuky. Takže pokud Vaše dítko běhá ve svém pokojíčku, koberec perfektně veškeré dopady ztlumí. Dále jsou dětské koberce skvělé díky své barevnosti a vzoru. Ty totiž vyvolávají v dětech hravost, nápaditost, pomáhají jim rozeznávat jednotlivé barvy i tvary.

Výběr vhodného koberce

Při výběru dětského koberce mějte na paměti, že dokáže rozvíjet fantazii dítěte a otevírá mu tak možnosti k mnohým hrám. Každý dětský koberec by měl být rozhodně hodně barevný, neboť zářivé barvy vzbuzují u dětí aktivitu i radost. Vhodné je vybírat nejen koberce barevné, ale také s obrázky, nejlépe s potiskem jejich oblíbených pohádkových postaviček nebo různých zvířátek. U dětí jsou také velice oblíbené tzv. hrací koberce, na kterých si děti hrají. Tyto koberce dokážou děti zabavit na dlouhou dobu.

Kvalita koberce

Při výběru koberce byste kromě jeho vzhledu měli myslet také na kvalitu. Berte v potaz, že Vaše dítě na koberci bude trávit větší část dne. Koberec jako takový by tedy měl být jemný a příjemný na dotek. Důležitou informací jsou použité suroviny – vlákno. Nejvhodnější a nejkvalitnější vlákno pro textilní podlahoviny je vlna a polyamidové, nejlépe značkové vlákno s vylepšenými vlastnostmi.

Důležitou vlastností na kterou se určitě zaměřte je hmotnost materiálu na m2. Většina slušných výrobců udává nejen celkovou hmotnost, ale i hmotnost vlasu. U většiny levných, nepříliš kvalitních textilních podlahových krytin a koberců udávají výrobci pouze celkovou hmotnost na m2.

Věk dítěte

Kromě kvality a vzhledu je při výběru podstatný věk Vašeho dítěte. Co se týče malých dětí, které si budou na koberci hrát s hračkami, jsou vhodné měkké a hřejivé koberce s kratším vlasem a velkou odolností. Odolnost je velice podstatná kvůli tomu, že se u malých dětí počítá s častějším zašpiněním. Takový koberec by tedy měl být opravdu odolný a snadno čistitelný.

U větších dětí většinou koberce slouží pouze jako bytový doplněk nebo dekorace pokoje. I tyto koberce by měly být velice odolné, neboť si i některé větší děti na nich budou hrát s náročnějšími a objemnějšími hračkami.

Materiál koberce

Při výběru koberce do dětského pokoje hraje důležitou roli použitý materiál, od kterého se odvíjí jeho životnost, odolnost a kvalita. Co se týče výběru materiálu u dětského koberce, doporučujeme vybírat ten nejlepší, který si můžete dovolit. Koberce z kvalitních materiálů mají totiž delší trvanlivost, což je u dětských koberců důležité, neboť musí vydržet více než koberce v jiných místnostech.

U koberců z přírodních materiálů se doporučuje zvolit vlněné koberce, které vynikají vysokou odolností, jsou měkké a příjemné na dotek. Vlněné koberce mají navíc vysoké akustické a tepelné izolační vlastnosti. Koberce z vlny se hodí spíše do dětských pokojíků s většími dětmi. Co se týče umělých materiálů doporučujeme volit dětské koberce z nylony. Ty jsou totiž velice odolné, trvanlivé, pružné a dokonce odolávají jakékoliv špíně.

Velikost koberce

Při výběru koberce nezapomeňte také na velikost. Před koupí si tedy zjistěte přesné rozměry. U celopološných koberců berte v potaz rozměry konkrétní místnosti. Pokud však zvolíte pouze kusový koberec, tak zde rozměry nehrají takovou roli. Na trhu je dnes k dispozici mnoho velikostí a tvarů. Než zakoupíte jakýkoliv koberec, pořádně si to promyslete a zvažte všechny pro i proti. Přece jen chcete pro své dítě vybrat ideální koberec, který dlouho vydrží.

Za pomoc s přípravou článku děkujeme firmě KoberceHIT – koberce Domažlice.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *