Ekologická a úsporná domácnost ve třech krocích

Domácnosti podléhají trendům ekologického a současně ekonomického bydlení. Taky byste rádi měli domácnost, která funguje úsporně a šetří životní prostředí, ale nevíte, co kromě třídění odpadu můžete dělat více? Poradíme Vám tři jednoduché tipy, díky kterým může být Vaše domácnost úsporná a ekologičtější, aniž byste museli střechu obkládat solárními panely.

 

Sviťte úsporně

Prvním krokem, který může učinit každá domácnost, je výměna žárovek za úspornější. LED žárovky jsou vhodné jak pro krátkodobé svícení (třeba na WC), tak pro dlouhodobé svícení. Jejich výroba i likvidace je ekologicky šetrná a spotřeba energie snížena na maximum.

Vsaďte na šetrné spotřebiče

Při nákupu všech domácích spotřebičů a elektroniky sledujte jejich spotřebu energie a také vliv na životní prostředí. Bílé zboží dnes ve většině případů splňuje vysoké ekologické standardy, proto neváhejte vyměnit starší modely za nové – investice se Vám může brzy vrátit na ušetřené energii.

Nezapomeňte staré spotřebiče nechat ekologicky zlikvidovat!

 

Neplýtvejte teplem

Nejčastějším nešvarem českých domácností je výrazné plýtvání teplem. Neefektivní vytápění i zbytečná spotřeba energie při vaření stojí mnoho domácností spoustu peněz. Přitom řešení je banálně jednoduché!

Věděli jste například, kolik tepla pohltí stěna za topením a bez užitku ho odvádí pryč z místnosti? Speciální hliníková folie, kterou umístíte za topení, teplo odráží zpět do místnosti a Vy tak ušetříte na spotřebě tepla.

Při vaření používejte poklice – nebude vám unikat teplo z hrnce a vy tak vše uvaříte rychleji. U sklokeramických desek vždy používejte plochu, která je stejně velká nebo menší než plocha nádoby, ve které vaříte.

Každá domácnost tak může dělat vše, co je v jejích silách, aniž by to výrazně zasáhlo do jejího běžného chodu.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *