Také závidíte obyvatelům Havaje, že nemusejí řešit problémy s vytápěním svých domovů? Bohužel v našich končinách se to bez topení kotlem v zimě neobejde. Který si vybrat a proč by vás měla zajímat ekvitermní regulace vytápění? Čtěte dále.
Pokud máte v kotelně svého rodinného domu ještě stále starý kotel na tuhá paliva, je nejvyšší čas začít přemýšlet nad změnou. Stát vám něco přispěje formou kotlíkové dotace, která pořízení nového kotle zlevní. Jeho nákup můžete vyřešit i půjčkou od své banky. Rozhodně se oplatí investovat finance do vytápění, které se vám postupně vrátí. V současné době hrají prim moderní kondenzační plynové kotle, které jsou velmi úsporné. A mohou být ještě úspornější, když využijete ekvitermní regulaci topení. Zní to jako nějaké čarodějné zaklínadlo, zvláště uším těch, kteří o této možnosti vytápění ještě neslyšeli.
Kdo přemýšlí ekonomicky, ten se i při rozhodování o pořízení plynového kotle zajímá o různé možnosti, které se mu nabízejí ke zvážení. Ekvitermní regulace vytápění reaguje na různou teplotu venkovního vzduchu, na základě čeho pak kotel ohřívá vodu v topném systému. Dá se říct, že intenzita topení odpovídá aktuálnímu počasí. Proč ohřívat vodu na vysokou teplotu, spalovat větší množství plynu, když venku nemrzne? Přesně v tomto duchu ekvitermní regulace funguje. Důležité je upozornit, že ne každý plynový kotel to umožňuje. Pokud tedy budete chtít vytápět s pomocí chytré regulace, zajímejte se o kotle, které to umí.
Závislost teplot topné vody a vzduchu venku vyjadřuje tzv. ekvitermní křivka. Ona je úplný základ, který je třeba stanovit jako první. Vychází z energetických ztrát konkrétního rodinného nebo bytového domu. Obvykle ji stanovuje odborník na energetiku či přímo projektant nového vytápění. Pak je třeba mít prostorový termostat a venkovní čidlo, které sleduje teplotu vzduchu. Řídící jednotka plynového kondenzačního kotle vyhodnocuje získaná data a podle nich kotel topí.