Jak často je nezbytná revize plynového kotle?

Pravidelné kontroly plynového kotle jsou velice důležité a mají svá opodstatnění. Pokud však nemáte tušení, jak často jsou revize žádoucí, na koho se v daném segmentu obrátit a co všechno takový servis zahrnuje, jste tady správně, protože odpovědi na dané otázky najdete v následujících řádcích.

Sezóna revizí plynových kotlů odstartovala, protože za několik týdnů se začnou plynové kotle plně využívat k vytápění interiérů. O techniky, kteří provádí revize kotlů, je nevídaný zájem, a proto byste si měli profesionála objednat co nejdříve, protože je možné, že už bude mít svůj diář takřka zaplněný.

 

Revize kotle pomáhají šetřit

Důvodů, proč nezapomínat na předsezónní revize plynového kotle, je hned několik. Předcházíte především škodám na majetku a zdraví, navíc včasné odhalení některých skrytých závad může vést ke snížení spotřebě energií. Pokud se podíváte do manuálu ke svému plynovému kotli, najdete v něm informace o pravidelných servisních kontrolách a revizích. I samotní výrobci totiž apelují na to, aby na ně uživatelé nezapomínali.

 

Revizní, nebo servisní prohlídka?

Některé prohlídky jsou zákonem stanovené. Servis totiž není to samé jako revize, přestože široká veřejnost považuje oba termíny za totožné. V praxi, ale i v samotných zákonech je mezi servisem a revizí rozdíl.

Revize jsou povinné, přičemž se ještě rozdělují na výchozí a provozní. Výchozí revize kotle se provádí, jak už samotný název napovídá, ihned po zakoupení zařízení a před jeho uvedením do provozu. V případě neprovedení dané revize porušujete zákon a současně ohrožujete bezpečnost. Stejně tak byste v případě vzniklé pojistné události neměli nárok na plnění pojistného krytí, neboť pojišťovny vyžadují doložení revizní kontroly.

Co se týče provozní revize, ta se provádí jednou za tři roky. I ta je zákonem stanovená jak pro fyzické, tak i právnické osoby (podnikatele). Od revizního technika dostanete protokol, jenž potvrzuje, že byly zkontrolovány spalinové cesty, těsnost spojů v plynové soustavě, tlakové nádoby a hybnost hlavního uzávěru plynu.

Výrobci kotlů doporučují i servisní prohlídky, ideálně jednou do roka. Servis není povinný, nicméně na druhou stranu prodlouží životnost plynového kotle.

 

Kde sehnat technika?

Jestliže nikoho neznáte, obraťte se na poskytovatele zemního plynu, jenž vám pomůže s hledáním. U některých dodavatelů si můžete rovnou objednat odborného technika, ale nenechávejte nic na poslední chvíli.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *