Jak na výběr tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo je možné instalovat jak do nízkoenergetických novostaveb, pasivních domů, tak i do zrekonstruovaných objektů. Při výběru vhodného zařízení je ovšem třeba se zaměřit na určité faktory.

 

1. Oblast, kde se objekt nachází.

Na trhu se vyskytují 4 druhy tepelných čerpadel, přičemž každé má své nejvhodnější využití. Nejčastěji rozšířenou variantou je tepelné čerpadlo vzduch voda, které je vhodné pro většinu území České republiky. Systém vzduch voda je vhodný do oblastí, kde nedochází k extrémním mrazům a častým výkyvům teplot. Výkon tepelného čerpadla vzduch voda je totiž ovlivněn venkovní teplotou vzduchu. Pokud se váš dům nachází v horské oblasti, bude pravděpodobně lepší přemýšlet o tepelném čerpadlu země voda, jehož výkon není závislý na venkovních teplotách. Pokud jste vlastníkem vodního zdroje jako je například rybník, jezero či máte dvě studně, můžete přemýšlet o tepelném čerpadlu voda voda. Tepelné čerpadlo vzduch vzduch je zase vhodné do bytu či kancelářských prostor.

 

2. Energetické ztráty objektu

Jak jsme již zmiňovali, tepelné čerpadlo je možné instalovat do starších domů. Otázkou je, zda se zařízení v konkrétním objektu vyplatí. V případě, že se jedná o nezateplený objekt, který má velice vysoké energetické ztráty, počítejte s tím, že pro vytopení bude zapotřebí zařízení s vysokým výkonem. Samozřejmě od výkonu tepelného čerpadla se odvíjí i jeho cena. Čím výkonnější zařízení, tím i vyšší cena.

 

3. Výkon a topný faktor tepelného čerpadla

Výkon nám ukazuje, kolik tepla je schopné tepelné čerpadlo dodat. Výkon tepelného čerpadla by měl pokrýt alespoň 75 % energetických nároků budovy. COP představuje účinnost tepelného čerpadla. Čím vyšší topný faktor, tím je provoz tepelného čerpadla levnější. Například COP 3,5 znamená, že při příkonu 1 kW, vyrobí tepelné čepadlo 3,5 kW tepla.

 

4. Vyhněte se neznámým značkám tepelných čerpadel

Levná cena může vypadat lákavě, bohužel dost často se pod ní skrývá nižší kvalita nebo neúplná nabídka. Je běžnou praxí, že k levným tepelným čerpadlům je potřeba dokoupit mnoho komponentů, tudíž konečná cena bude mnohem vyšší. U neznámých značek může být problém i se servisem, jelikož je problém s dostupností náhradních dílů. Zařízení od kvalitních výrobců, jako jsou například tepelná čerpadla Mitsubishi nebo NIBE mají životnost okolo 20 let a více, a existuje mnoho servisních společností těchto značek. Dobře se tedy rozmyslete, zda chcete ušetřit pár tisíc při pořízení tepelného čerpadla, nebo mít kvalitní zařízení, které vám vydrží mnoho let a nebudete mít s ním žádné starosti.

 

5. Není dodavatel jako dodavatel

Nabídka tepelných čerpadel je v současné době opravdu široká. U výběru dodavatele si zjistěte, kolik let zkušeností již společnost má a přibližný počet realizovaných instalací. Dodavatelská firma by měla zajišťovat nejen montáž zařízení, ale i kompletní servisní služby. Zjistěte si pokrytí po České republice, zda máte v dojezdové vzdálenosti pobočku. Lepší firmy vám zároveň zajistí žádost o státní dotaci. Další výhodou, kterou dodavatel může poskytnou je například prodloužená záruční doba nebo vlastní řídící systém tepelného čerpadla.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *