Jak si vybrat záclony a závěsy

Ať už se stěhujete do vašeho vysněného domu nebo plánujete obnovit stávající obydlí, je tu jeden dekorační prvek, který jednoduše nemůžete ignorovat – závěsy a záclony. Záclony jsou jedním z těch klíčových kusů, které mohou udávat celkový design místnosti. Od světlých a lehkých až po výrazné a okrasné, od pevných barevných kusů po odvážné barevné tisky, od čistých textilií po těžké neprůhledné textilie – možnosti jsou nekonečné. Díky různorodosti možností pro tkaniny a příslušenství jsou tou správnou volbou pro váš domov a výběr se může rychle proměnit na skličující úkol. Zde je několik praktických tipů, které vám pomohou rozhodnout o tom, jaké záclony a závěsy na okna si vybrat.

 

1. Látka

Materiál hraje důležitou roli ve vzhledu závěsů a následně ve vzhledu místnosti. Od čistých proužků přes lehkou bavlnu, středně těžké brokáty až po těžké samety, možností je mnoho a máte z čeho vybírat. Dva faktory, které byste měli zvážit při výběru tkaniny, jsou:

* Množství slunečního záření, které chcete nechat vnikat do místnosti.

* Atmosféra, design a dekorace vašeho pokoje. Například, těžší tkaniny vyhovují více tradičním místnostem, zatímco čisté tkaniny pracují nejlépe v minimalisticky zařízených pokojích.

 

2. Barva

Barva vašich záclon by měla být v ideálním případě sladěna se zbytkem interiéru. Můžete si vybrat závěsy, které jsou v souladu s dekorem nebo s ním kontrastují. Pro příjemný vzhled vyberte závěsy v barvě, která doplňuje odstín vašich stěn. Případně, pokud chcete, aby závěsy byly výrazné, vyberte odstín, který je v kontrastu s nábytkem a stěnami.

 

3. Délka

Záclony, které spadají přesně na podlahu, jsou v módě. Pro dramatičtější vzhled se můžete rozhodnout pro záclony, které jsou delší o několik centimetrů, takže se pohybují na podlaze. Na druhé straně, pokud máte děti, budou pro vás lepší závěsy nebo záclony končící pár centimetrů nad podlahou. Dlouhé závěsy jsou velmi praktickým způsobem zdobení oken. Závěsy jsou skvělé doplňky do kuchyně. Mohou být velmi elegantní a je to způsob, jak vytvořit romantický vzhled místnosti. Mohou být ozdobou v klasických prostorách a používají se obvykle v kuchyních a na balkonech.

2 komentováno

  1. Pavla

    6.5.2020 at 13:12

    Přesně tak. Já bych na záclony nedala nikdy dopustit. Ovšem existují státy kde záclony jsou nic neříkajícím prvkem 🙂

  2. Jarka

    25.8.2021 at 12:10

    Pěkné a smysluplné 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *