Jak správně vybrat úsporné a zdravé osvětlení

Správně zařízený domov je nejenom krásný, ale představuje také výběr zařízení, jejichž účelem je vytvoření funkčního místa s dobrým vlivem na zdraví. Aby toho bylo možné dosáhnout, dávejte si pozor na správnou volbu vhodného osvětlení. Všechny žárovky totiž nejsou stejné a každá z nich se hodí pro lehce rozdílné použití.

 

Barva světla ovlivňuje naše tělo

Lidské tělo je stavěné k tomu, aby vnímalo barvu světla. Když je venku den, působí na nás klasické bílé světlo. Jeho důležitost spočívá v udržování dobré nálady a správného denního rytmu. Proto by měla alespoň jedna LED žárovka v domácnosti nabízet toto barevné spektrum. Hlavně v zimě totiž můžeme trpět nedostatkem přirozeného denního světla, což se dá částečně nahradit právě vhodným osvětlením.

 

Bílé stimulační osvětlení

Bílé spektrum světla má na náš organismus stimulační účinky. Dochází tak k vyplavování hormonů pro udržení bdělosti. Toho je dobré využít pro zlepšení pracovních výsledků a výkonnosti. Bílé světlo tak může najít své místo například v kanceláři, domácí pracovně či v kuchyni. Tento druh osvětlení se bude hodit také v pracovních prostorách.

 

Pozor na světla před spaním

Na druhou stranu příliš bílého světla může vyústit ve škodlivost LED žárovek. Z toho důvodu by každá domácnost měla být vybavena také osvětlením s teplejším barevným spektrem. Tyto žluté žárovky podpoří přirozený proces spojený se zapadáním slunce, kdy se tělo připravuje na spánek. Hodí se tak hlavně do relaxačních prostor, jako jsou obývací pokoj či ložnice. Pro efektivní svícení během dne v podání jednoho svítidla si můžete vyzkoušet biodynamické osvětlení. Jde o speciální žárovky, jejichž barva světla se mění podle aktuální denní doby, takže během dne pomáhají se soustředěnou prací a večer nekazí kvalitní spánek.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *