Pohodlí je pro odpočinek důležité

Na chvíli si sednout se šálkem kávy, popovídat s přáteli nebo se jen tak kochat výhledem do přírody. S přicházející zimou se nemusíme posezení venku vzdát, měli bychom ale zajistit, aby bylo pohodlné.

 

Před sluncem i deštěm

Na chatách, chalupách i u rodinných domů nesmí chybět venkovní posezení se stolem, židlemi a většinou i krbem nebo grilem. Přes léto se jedná o nejvytíženější místo, na kterém trávíme nejvíce času. Když se však ochladí, listy na stromech se začnou zabarvovat a občas se přidá déšť, raději už venku kávu oželíme, protože židle jsou mokré a studené. Řešením je zastřešení posezení, které tak bude chráněné proti dešti a třeba i sněhu. V létě nám pak poskytne stín a možnost ukrýt se před slunečními paprsky, které jsou někdy až moc ostré. Možnosti jsou dvě, pergola nebo markýza. Každá má své pro a proti, důležité při výběru je řídit se možnostmi prostoru i svými potřebami a představami.

  • Umístění je základ, tedy vědět, kde naše posezení chceme mít a jak vypadá jeho okolí. Pergola může stát i samostatně, lze ji tak postavit třeba na protější straně zahrady, nepotřebuje opěrnou zeď. Markýza naopak potřebuje zeď, do které se kotví, a bývá tak umístěna přímo na zdi domu či chaty. Hodí se i do menších prostor, jako jsou lodžie nebo malé terasy u chat.
  • Konstrukce rozhoduje o viditelnosti. Markýza nemá pevnou konstrukci a ve staženém stavu je téměř neviditelná. Pergola má pevnou konstrukci s podpěrnými sloupy, kterou nelze přemisťovat či jakkoli schovat.
  • Odolnost se odvíjí od konstrukce a také okolních vlivů. Pergola díky pevné konstrukci je téměř bezúdržbová, vítr jí neublíží a stále stojí na svém místě. Markýza se ve větru musí stáhnout, aby nedošlo k jejímu poškození. Lze na ni namontovat větrné čidlo, které se postará o automatické stažení.

Pergola nám v zimě dá pocit většího komfortu a ochrany před chladem i deštěm. V létě ale zůstane stát tam, kde je a nepustí ani kousek slunečních paprsků, i kdybychom si to přáli. Markýzu můžeme stáhnout, když chceme, a užít si sluníčka do sytosti. Možným řešením tak je i kompromis,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *