Topení plynem už dávno není považováno za ekologické. Nejde totiž jen o to, že plyn jako takový při spalování neznečišťuje životní prostředí. Jedná se o neobnovitelnou surovinu. Jiné je to se dřevem, jež naopak obnovitelnou surovinou je. Když se jím topí správně, topíme též ekologicky.
Ano, když to uděláte správně. Možné je topit klasickým dřevem, které se umísťuje do velkých kotelen s podavači. Ty pak přikládají bez našeho přispění. Tato řešení jsou však drahá, náročná na prostor a příliš se nepoužívají.
Jiným řešením, stále využívanějším, je topení dřevěnými peletami. Tady jde sice rovněž využívat velkou kotelnu se silem, kdy pak nemusíte přikládat do kotle třeba po celou sezónu. Spíše se však využívají kotle a kamna se zásobníky na několik hodin či dnů. Tato řešení bývají cenově levnější, pořád máme komfort topení srovnatelný s plynem, protože sice přikládáme, ale jenom zřídka. Perfektně se manipuluje i se samotným palivem, dřevěnými peletami. Ty jsou totiž baleny v balících po deseti kilogramech a snadno se nasypou do zásobníku. Kamna lze mít umístěná i přímo v interiéru. Z pelet se při přikládání nepráší a topení je neprosto čisté.
Dřevěné pelety ve třídě A1, která je nejvhodnější pro topení v kamnech a kotlech v domácnostech, se vyrábí ze 100% dřeva. Neobsahují žádná chemická pojiva, i když si tohle lidé často myslí. K tomu, aby se vyrobila z dřevěných pilin peletka, postačí tlak a vysoká teplota. Dochází k procesu tzv. lignifikace, který ve dřevu aktivuje přirozeně lepicí látky. Používané dřevo pro výrobu pelet musí být též chemicky neošetřené.
Dřevěné pelety na topení mají nejen vysokou výhřevnost, jsou i velice dokonale spalovány. Z komínu se vám nebude kouřit, zvenčí pomalu nepoznáte, že se v domě topí. Rovněž nebudete muset vynášet dnes a denně popelník. Popela je minimum. Nevyhazujte jej. Přidávat jej lze po vychladnutí do kompostu, ale i ke stromům, které mají rády vápník. Jde totiž o přírodní vápenaté hnojení.