Stále ještě panuje poměrně horké léto a většina z nás se sluní u bazénu. I přesto se ale vyplatí myslet na dobu, která se blíží. Podzim a zima nás asi ani letos nijak šetřit nebudou, a proto byste měli mít připravený váš kotel. Pokud aktuálně stavíte anebo rekonstruujete, možná se dokonce rozmýšlíte nad tím, zdali vytápět plynem, anebo tuhými palivy, případně elektřinou. My vám v následujících řádcích na tuto otázku určitě odpovíme s tím, že poradíme i s výběrem správného kotle.
Mezi lidmi se obecně šíří informace o tom, že vytápění plynem je příliš drahé. Ano, skutečně tomu tak může být. Jedná se nicméně pouze o případy, kdy jsou v domácnostech namontovány a zapojeny staré plynové kotle s minimální účinností. Pokud navíc ještě objekt není zateplený, opravdu se faktury za vytápění plynem mohou pohybovat v závratných výších. Moderní plynové kotle se vyznačují účinností startující na 80 %. Na rozdíl od zařízení na tuhá paliva jsou plně automatické a jejich obsluha není nijak složitá.
Kritérií pro výběr nového plynového kotle je hned několik. V první řadě se soustřeďte na výkon. Ten se stabilně počítá s ohledem na dvě veličiny, jimiž jsou celková vytápěná plocha prostoru a také případné tepelné ztráty, k nimž každopádně dochází. Na internetu je spousta kalkulaček, nicméně věřit se vyplatí spíše profesionální společnosti. Poradenství nabízí třeba Topenivodaplyn.cz. Jak již bylo řečeno, konvenční i kondenzační kotle současnosti musí mít účinnost přesahující 80 %. Čím je vyšší, tím dokážou ušetřit více. Nezapomínejte ani na vzhled. Ač kotel není stále na očích, i ve sklepě či technické místnosti může vypadat stylově.
Vybírat si dnes kotel lze u spousty prodejců a hlavně z mnoha značek, a to jak tuzemských, tak i zahraničních. Naším tipem jsou kotle Junkers. Jde o značkové modely, jejichž výrobce se může pyšnit dlouholetou tradicí. Sám Hugo Junkers zkonstruoval první plynový kotel před více než 100 lety. Již tehdy se jednalo o revoluci a lidé nemuseli neustále chodit neustále přikládat uhlí. Moderní provedení kotlů této značky je z pohledu funkcí maximálně efektivní.
Junkers nabízí kondenzační i konvenční kotle. Naším tipem je model Junkers CERACLASS. Jedná se o tichý závěsný kotel. K jeho integraci do technické místnosti nebo sklepa nepotřebujete nijak výraznou porci prostoru. Jeho rozměry činí pouhých 700 × 400 × 298 cm. Vyznačuje se výkonem 24 kW. Charakteristický je také jednoduchou konstrukcí. Čelní kryt, pod nímž jsou ukryté důležité součásti ovládání, lze odstranit pouhých odšroubováním dvou šroubů. Servisní technik se tak ihned dostane k elektronice. Obsluha zařízení je ale i pro laika velmi jednoduchá podobně jako u dalších modelů značky Junkers.