Kousek slunné Itálie do vašeho domova. Proměňte svůj byt v dovolenkovou oázu

Tmu a chmurné počasí, které nyní vládne v našich končinách, si můžeme zpříjemnit všelijak. Jedním ze skvělých způsobů je oprášit vzpomínky z dovolené a vnést do vašeho interiéru kousek prosluněného Toskánska. Můžete se tak hýčkat italskými prázdninami i v průběhu roku. Romanticky laděné dekorace, kámen, dřevo a bohatství teplých barev váš pokoj krásně prozáří a vykouzlí z něj bezstarostnou oázu. Nechte se unést do teplých krajů a poznejte krásy toskánského venkova!

Milujete dovolenou v Itálii, a zvláště pak Toskánsko by se mohlo stát vaším druhým domovem? Zkuste tamější styl a nechte se inspirovat temperamentními Italy, kteří znají tajemství neopakovatelné atmosféry a prosluněného, vřelého domova. Přinést jižanskou atmosféru do vašeho bytu je snazší, než se může zprvu zdát.

 

Kousek jihu k vám domů

Italové jsou pověstní svým šarmem, živočišnou krásou a úsměvem, který jim nikdy nemizí z tváře. To vše se promítá i do jejich domovů. Typický styl bydlení po italsku se vyznačuje návratem k přírodě. Bohatství přírodních tónů barev najdete na stěnách i dekoracích. Zapomeňte však na hladké stěny a jednolitou barvu. Proslulé italské lehkosti docílíte, když na stěny použijete štuky či sádrovou omítku, která připomíná dávnou historii. Namísto precizních tahů štětcem se nebojte vzít do ruky houbičku, aby nátěr získal hrubší texturu a dosáhli jste tak autentického starodávného vzhledu. Pokud přemýšlíte nad barevným laděním, skvělou volbou jsou odstíny oranžové a žluté, světle hnědé, béžové a okrové, které už zdálky voní po moři a teplém sluníčku. Na doplňcích můžete zkusit olivově zelenou a červenohnědou cihlovou barvu.

 

Kamenná dlažba a surová krása dřeva

Toskánský styl kombinuje útulnost s texturou kamene a hřejivou přítomnost dřeva se zdobným kováním. Do toskánského interiéru patří mramor, kámen a rustikální dlažba. Tyto podlahové materiály na první pohled vzbuzují pocit, že mají nejlepší roky za sebou. Ovšem podíváte-li se na ně ještě jednou, odhalíte jejich přírodní krásu. A to je to, čeho byste v takovém interiéru měli dosáhnout. Při vybírání sáhněte po terakotové dlažbě, případně zvolte přírodní kámen.

„Do kuchyně, která tvoří srdce italského domova, se hodí kámen nebo dlažba s imitací kamenné podlahy. Do ostatních místností doporučuji volit neopracované masivní dřevo. Atmosféru slunného léta i časů dávno minulých si navodíte použitím přiznaných krovů i viditelných bytelných trámů, klidně falešných, na které zvláště v kuchyni můžete zavěsit usušené bylinky či pytlíky s kořením. Masivní komody a dřevěné skříňky střídejte s otevřenými policemi z neopracovaného dřeva, do nichž umístíte pohodlně spoustu nádobí, knih i dekorací,“ radí Pavel Kružík, majitel studia na zakázkovou výrobu nábytku PK Interiér. Aby byl dojem co nejvíce autentický, zapomeňte na imitace a pracujte s letitým dřevem. „Na zakázku vyrábíme ze starých, až 100letých masivních trámů. Sami si můžete zvolit povrchovou úpravu dřeva, barevnost i kování, které je pro toskánský styl typické,“ doplňuje Kružík.

 

Tipy na doladění toskánské atmosféry

Pokud nemáte prostor ani finance na rozsáhlé a nákladné úpravy, dopřejte si alespoň doplňky z vyřezávaného dřeva. Kus jihu k vám vnesete motivem oliv na nádobí nebo citronovníkem v květináči. Do obýváku na stěnu pověste obraz se středomořskou tematikou. Konferenční stolek ze dřeva ozdobte paličkovanou krajkou, kterou jste si přivezli z dovolené jako suvenýr. V obýváku také vyniknou drobné kusy nábytku z ratanu a prostírání z přírodních materiálů.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *