LED žárovky už dnes najdete ve většině domácností, a pokud k nim nepatříte, je na čase s tím ihned něco udělat. Důvodů, proč si všichni raději připlatí a nekupují klasické levné žárovky, je mnoho.
Největším lákadlem je pro lidi snížení spotřeby energie. Metoda LED (Light Emitting Diode – světlo vyzařující dioda) používá 90 % energie na svícení a pouze 10 % odchází ve formě tepla. U klasických žárovek založených na principu wolframového vlákna je tomu přesně naopak. 95 % energie se použije na vydávání tepla, pouze 5 % na světlo. Ve srovnání s CFL jsou LED světla taktéž účinnější.
Už se vám někdy stalo, že praskla žárovka? Aby ne. Děje se to docela často, přitom výměna žárovky v těžko přístupném místě je docela oříšek. S LED světly se vám to jen tak nestane. Zatímco běžná žárovka vydrží asi 750 hodin svícení, LED varianta je dimenzovaná na 50 000 hodin. Budete ji tedy muset vyměnit zhruba jednou za dvacet či třicet let.
LED žárovky jsou sice dražší ve srovnání s těmi obyčejnými (většinou i několikanásobně), ale uvědomte si, že vydrží zhruba 66krát více času. Ve finále tedy výrazně ušetříte.
V obchodech seženete mnohem více typů LED světel než jen obyčejné žárovky. Do kanceláří nebo průmyslových hal se hodí LED panely. Jste-li zvyklí na zářivky, pořiďte si LED trubice. Velmi zajímavé jsou rovněž LED pásky, které vypadají perfektně u kuchyňských desek, v podhledech nebo vitrínách. Většina lidí také neví, že se LED světla vyrábí v nejrůznějších barvách. Mohou mít světlo bílé či dožluta podobně jako klasické žárovky, avšak také třeba červené, zelené nebo modré.
Až si budete vybírat nové LED osvětlení, nezapomeňte se dívat na energetickou třídu účinnosti. Jednotlivá LED světla se mezi sebou ještě trochu liší, tak volte aspoň třídu A++.