Naučte se správně sedět při práci

Jako malé děti nás ve škole učitelky napomínaly, ať sedíme rovně. Přišlo nám to i přirozené, záda nás nebolela a pohybu jsme měli dostatek. V dospělosti už zapomínáme nejen na správné sezení, ale i na ten pohyb. Jak svému tělu ulevit a proč je důležité mít dobrou židli?

První příznaky toho, že je něco v nepořádku, rádi přehlížíme. Bolavá záda nebo urputné bolesti hlavy svádíme na stres v práci, málo odpočinku a dlouhé hodiny u počítače, aniž bychom si byli ochotni připustit, že si za ně můžeme částečně sami. Sedíme shrbení, na nevyhovující židli, zapomínáme se protahovat nebo projít a ve strnulé poloze často trávíme hodiny, aniž bychom si to uvědomovali. Po práci sedneme do auta a doma si zase sedneme do křesla. A ráno znovu.  Ergonomická kancelářská židle nám dokáže alespoň od některých neduhů ulevit, je potřeba si ji ale správně vybrat a najít si čas na pauzy mezi prací.

Ve většině případů při výběru dáváme přednost designu a ceně, i když ty by správně měly být až na konci rozhodování. Sehnat židle k počítač levně nemusí být velký problém, ale kromě ceny je dobré se dívat i na jiné požadavky. Chcete nebo nechcete područky, opěrku hlavy nebo bederní opěrku? Máte raději nižší opěradlo, nebo vysoké? Jak často budete židli používat a jaká by měla být její nosnost? Opíráte se hodně dozadu, nebo spíše často píšete a jste spíše v předklonu?

Každá z těchto otázek má své opodstatnění a je důležité si na ně pravdivě odpovědět. Pomůže vám to nejen se správným výběrem kancelářské židle, ale především ve větším pohodlí při práci u počítače. Ani sebelepší židle ale nezařídí, aby se vaše tělo protáhlo. Dělejte při práci malé, jen několikaminutové pauzy, kdy se půjdete projít, protáhnout a rozhýbat. Uvidíte, že se vám jednak uleví od bolestí zad a hlavy a také se vám bude s čistější hlavou mnohem lépe pracovat.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *