Umíte se správně starat o svá okna?

O plastových oknech se traduje, že nejsou příliš náročná na údržbu. Je to sice pravda, přesto však nesmíme tento aspekt vážným způsobem zanedbávat. Podceníme-li totiž pravidelnou očistu úplně, můžeme se časem dočkat „odměny“ v podobě špatně fungujících oken či dveří.

 

Jak na běžný úklid

Máte-li ve zvyku vypulírovat svá plastová okna každého čtvrt roku, vystačíte si s běžnými saponátovými prostředky nebo úklidovou chemií speciálně určenou na okna. Z tkanin volte v nejlepší případě mikrovlákno, ale práce vám půjde od ruky také s buničinou, vlnou nebo bavlnou.

Rámy nikdy nečistíme na sucho, i kdyby na nich ulpěla jen malá vrstva prachu z blízké stavby. Hrozí nebezpečí poškrábání. Z téhož důvodu se vyvarujeme i použití kartáčů nebo drátěnek.

 

Když je znečištění silnější

I přes veškeru péči se může stát, že vám na oknech ulpí i zákeřnější špína . Třeba takový olej. Zapomeňte na organická rozpouštědla nebo přípravky s abrazivními složkami (třeba tekutý písek). V první fázi se zaměřte na prostředky obsahující líh. Vždy je však nechte působit pouze krátce a zasažené místo očistěte vlažnou vodou. Opakujte, dokud skvrna alespoň nezesvětlá.

Líh je možné použít i na údržbu kování. Nestačí-li hadřík a voda, bude vám denaturovaný líh dobrým pomocníkem. Opět s ním však zacházejte opatrně a nezapomeňte v konečně fázi promazat všechny pohyblivé části kování několika kapkami technického oleje.

Ideální je ten silikonový, který využijete i na nezbytnou údržbu okenního těsnění. Nejde o nic složitého. Jednou ročně stačí namočit prst do lahvičky a objet s ním všechny gumové části na oknech. Průhledný silikonový olej nezanechává skvrny a koupíte ho za pár desetikorun v každé drogerii.

Pamatujte si, že péče, kterou svým oknům věnujete, se vám vrátí v podobě jejich dlouhé životnosti a bezproblémového užívání. Plastová okna mohou potěšit ještě i vaše vnoučata, stačí jim jen občas věnovat trochu pozornosti a vsadit na správný výběr kvalitních profilů třídy A, jaká nabízí například česká společnost BOHEMIAPLAST.CZ.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *