Ozvučení rodinných domů nebo bytových jednotek

Rodinné domy určitě patří k velice nápaditým ozvučovacím záležitostem. My se nyní budeme věnovat typickému ozvučení exteriérnímu (např. zahradní altánky, terasy, pokojovému (mimo HiFi a domácího kina, které zde neřešíme), koupelnovému (ozvučení např. ve stropě či např. přímo ve vašem sprchovém koutě) a ozvučení technických prostor (garáž, dílna, suterén nebo i chodba atd.). do jisté míry lze tento návod rovněž použit pro ozvučení kterékoliv bytové jednotky.


Přímá instalace kabeláže

Asi nejdůležitějším a rovněž výchozím bodem je instalace kabeláže. Ozvučení RD se neprovádí 100V způsobem, neboť se počítá s napojením na HiFi systém v obývacím pokoji nebo pracovně a proto kabeláž musí být provedena v dostatečném průřezu – min 2.5 mm². Jinak by v tomto vedení vznikaly zcela zbytečné ztráty. Tuto kabeláž doporučujeme řešit již při prvotní realizaci elektroinstalace.


Možné varianty buzení

Nedílnou součástí je volba, zda chceme, aby zvuk byl dostupný trvale na všech místech, nebo zda budeme signál přepínat (směrovat). Musíme si nejdříve uvědomit, že nejsme ve 100V režimu a tak je tady jistý problém přizpůsobení impedance. Budící zesilovač či hifi věž nám obvykle dovoluje minimální impedanci 4 Ω a tak se systém musí rovnou navrhnout tak, (což je vhodná volba sérioparalelního zapojení), aby jsme impedanci náhodou nepodkročili, či, a to se týká především „přepínacího“ způsobu, musíme při přepínání reprosoustav dávat opravdu velký pozor na to, jaké a kolik reprosoustav máme skutečně sepnuto: Čím více jich je totiž sepnuto, tím menší impedance pak vzniká. K přepínání se nejvíce hodí Přepínač reprosoustav 1/4 (1 vstup, 4 výstupy stereo).

Další alternativní variantou je použít místo tohoto přepínače vícekanálový zesilovač. Zde vám doporučujeme modelJPM 1320, který obsahuje celkem 8 mono kanálů, či 4 stereo. – je na vás, jak tyto kanály nakonec využijete. Faktem je, že na každý z těchto kanálů připojíte opravdu jen jednu místnost a tedy potíže s těžkopádným sérioparalelním zapojováním a nedodržováním impedance v případě, kdy je toho zapnuto více, jsou vyřešeny. Můžete tak mít zapnut opravdu jakýkoliv počet reprosoustav, navíc každý okruh můžete hlasitostně upravit přímo na tomto zapojeném zesilovači.


Individuální regulace hlasitosti

Následně, co jsme společnými silami zvládli strukturu ozvučovací sítě a distribuce signálu v ní, je vhodné se ještě zamyslet nad regulací celkové hlasitosti. Pokud ozvučení rodinného domu máme teď k dispozici centrální regulaci hlasitosti přímo na zdroji signálu či koncovém zesilovači. Účelné ale také je, abychom mohli individuálně regulovat hlasitost v jednotlivých místnostech. Vždyť užívání je takové, že zpustíme nejdříve centrální zdroj signálu ( hifi věž) sepneme požadovaný pokoj, jdeme tam a tam si doladíme hlasitost. Pro účely regulace hlasitosti doporučujeme regulátory PR 300, či dokonce i ve stereo režimu (děláme li rozvod signálu stereofonně) model PR 300S, jenž se liší svou zatížitelností. Jsou navrženy tak, že reproduktorovou síť zatěžují impedancí opravdu jen v minimální hodnotě 8 Ω a nebo vyšší. Tyto regulátory montujeme přímo do elektroinstalačních krabic, například ve známém designu ABB Tango.


Všechny druhy zapojení

Abyste měli mnohem lepší představu o tom, jakými způsoby to vše v rodinném domě nebo bytové jednotce zapojit, uvádíme tato schémata:


Buzení komfortní, multiroom systémem MRS 1310, 8 zón s LCD

Buzení komfortní, multiroom systémem MRS 1160, 4 zóny s LCD a smartphone

Buzení komfortní, multiroom systémem poskládaným z několika nástěnných přehrávačů MRP 2200 neboMRP 2205 připojených do LAN sítě přes ethernet nebo wifi.

Buzení vícekanálovým zesilovačem JPM 1320 z receiveru

Buzení lokálními zesilovači JPM 2020 z receiveru

Buzení lokálně nástěnnými přehrávači MRP 2200, nebo MRP 2205, nebo MRP 2170

Buzení rychlé kompaktní pomocí Bluetooth přímo ze smartphone, tabletu nebo notebooku, na aktivní podhledové repro s Bluetooth příjmem

Buzení ekonomické přímo z receiveru za pomocí přepínače PS 140


Reproduktory a také reprosoustavy

Teď přistupme k reproduktorům a také reprosoustavám. Pro ozvučení pokojů je vcelku populární, “neviditelné“ ozvučení, jež má splývat s interiérem. Hodně populární jsou reproduktory s kevlarovou membránou (pro zabudování do sádrokartonu) RP 122 nebo RP 81×81 bez transformátoru nebo větší možnost RP 81×111.


RP 124 nám přináší nadstandardní zvukovou kvalitu High-End formou stropního ozvučení. Zdůraznit zde zkrátka musíme tkanou membránu ze skelných vláken, směrování a taktéž nastavitelný útlum výškových reproduktorů a propracovanou výhybku. Z konstrukčního hlediska je takový reproduktor vybaven kulatým a čtvercovým krycím rámečkem na magnetické uchycení.

Máme-li prostory poněkud menší (např. koupelna, wc, nebo malý pokoj), kde se nevejdou dva reproduktory, volíme RP 93, jež je tzv. stereofonní.


V případě, že stropy či příčky jsou například zděné (tedy ne z sádrokartonu), musíte instalovat klasické reprosoustavy na držácích. Tak jako j tomu u reprosoustav s konzolou SP 402, SP 412, SP 512.


Na síť můžete napojit klasické HiFi reprosoustavy, třeba z řady Largo 70. A jako doplněk basů využijeme například aktivní subwoofer SUB 800A, nebo SUB 810A, jenž má reproduktorový vstup, takže jej napojíte snadno. Musíte rovněž zmínit, že domácí kino nemusí být založeno jen na „tradičních“ regálových či sloupových reprosoustavách. Mnozí zákazníci již zadní a postranní kanály provádějí za pomocí tzv. vestavných reproduktorů „RP 122, RP 81×81, RP 81×111 či RP 91.“: /katalog/multiroom-ozvuceni/vestavne-reproduktory-do-sten-a-stropu/ Ušetří tím jednak prostor a nehrozí pád nebo třeba zničení reprosoustav dětmi.


Zajímavé a hodně oblíbené ozvučení koupelny, kterou začínáte více chápat jako místo relaxace. Ozvučení se zde provádí do stěn nebo také podhledů zapomocí vlhkuodolných reproduktorů RP 61, RP 62, RP 81, RP 82, RP 64 nebo RP 84. Hodně efektní je například zabudování RP reproduktorů přímo do sprchového koutu a regulátoru hlasitosti poblíž do jedné ze stěn. Je třeba na tomto místě upozornit, že je naprosto nepřípustné pro ozvučení těchto „vlhkých“ prostor používat 100V rozvod, jelikož se jedná o napětí v těchto prostorách typicky nebezpečné! Proto i u klasického ozvučení z hifi věže musíme zajistit, že na svorkách reproduktoru za žádných okolností nebude napětí vyšší než hodnota 24 V!


Pro malou koupelnu, kde se nevejdou dva reproduktory, volíme RP 93, který je stereofonní.

K ozvučení exteriérních prostor, u kterých předpokládáme alespoň částečné zastřešení, se používají robustní a taktéž vlhkuodolné reprosoustavy s konzolou SP 402, SP 412, SP 512 nebo pro prostornější terasy a altánky dokonce SP 812. Nedoporu­čujeme používat žádné „dřevěné“ repro.. A samozřejmě i venkovnímu ozvučení „poskytneme“ zcela samostatnou regulaci hlasitosti.


Technickým prostorám jako je třeba garáž, dílna atd. obvykle nechceme věnovat příliš mnoho investic, zvuk tam sice chceme, ale nepožadujeme hifi kvalitu. Pro tyto účely se skvěle hodí RP 61 či RP 81, které vestavujeme do stropů, nebo některé z reprosoustav SP nebo SPT po odstranění zdejších transformátoru.


Jak už bylo popsáno již o několik řádků výše, tradiční způsob, jak reproduktorový systém nabudit je použít stávající hifi věž či receiver a ten „přehnat“ přes přepínač reprosoustav 1/4 PS 140 či přes osmikanálový zesilovačJPM 1320. Známe však i novou, dovolíme si říci, přelomovou, možnost. Představte, si že vedle vypínačů na osvětlení namontujete ještě další chytrou krabičku. Tou je MRP 2170 nástěnný přehrávač se zesilovačem.

Vyslechli jsme tak hodně časté otázky našich klientů na nějaký externí kompaktní zesilovač vhodný nejenom pro koupelny a terasy. MRP 2170, obsahuje nejenom stereo zesilovač ve třídě D o výkonu 17 W, ale rovněž FM tuner, Bluetooth konektivitu pro snadnější přehrávání ze smartphonu či tabletu a dále Mp3 přehrávač, jež přehrává soubory z tradičního USB slotu. Uživatel tak dostává opravdu skvělý komfort přehrávače a zesilovače v jednom podání. To vše ještě umocňuje moderní IR dálkové ovládání.


Tento druh není ovšem v naší nabídce úplně jediný. Vyrábíme rovněž další nástěnné přehrávače, které jsou ještě více komfortnější.


Jeho připojení je velmi zjednodušené – pouze jedním kabelem přímo napájení 230 V a druhými dvěma kabely odchod na dvojici reproduktorů. Přehrávač se zesilovačem MRP 2170 využijete spolu s podhledovými či nástěnnými reproduktory Dexon pro ozvučení koupelny nebo terasy, jelikož je vlhku odolný, ale také do „běžných“ míst jako jsou třeba místnosti, kanceláře, malé prodejny, restaurace atd.


I tyto propracované systémy český výrobce DEXON navrhuje a zároveň nabízí k přímému prodeji. Pro zpracování návrhu ozvučení vám doporučujeme kontaktovat Dexon Czech s.r.o. na internetových stránkách www.dexon.cz či na telefon 596 321 160. Český výrobce posoudí ozvučovaný prostor a kompletně navrhne dané ozvučení naprosto zdarma.Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *